Zły okres dla przewoźników drogowych

Zły okres dla przewoźników drogowych
Zły okres dla przewoźników drogowych

Rynek transport drogowego w Europie stanie przed kolejnym wyzwaniem, jeżeli ceny usług przewozowych będą nadal spadać, jak w ostatnich miesiącach - stwierdzają autorzy "Transport Market Monitora" z firm Capgemini Consulting i Transporeon.
W czwartym kwartale ub. roku ceny transportu zmalały o 0,6 proc. (wskaźnik 100,6) w porównaniu do wskaźnika 101,2 w trzecim kwartale, a relacji do czwartego kwartału 2010 roku spadły o 1,5 proc. (wskaźnik 102,1). Charakterystyczne było to, że o ile w poprzednich latach ceny stawek transportu rosły w kolejnych kwartałach, po ich spadku w pierwszym, to w 2011 roku malały z kwartału na kwartał.

Zjawiskom tym towarzyszył wzrost cen paliw (wskaźnik cen oleju napędowego w czwartym kwartale wzrósł o 2 proc. w relacji do trzeciego, a od początku 2009 r. o 39,6 proc.) oraz możliwości przewozów - wzrost o 11 proc. w czwartym kwartale (wskaźnik 84,9, w porównaniu do 76,5 w trzecim kwartale).

Szczególnie ta ostatnia tendencja jest istotna, ponieważ w poprzednich okresach kiedy wskaźnik cen wzrastał, malał wskaźnik możliwości transportowych lub odwrotnie, podkreślają autorzy. Ich zdaniem, wskazuje to na odwrócenie się tendencji ekonomicznych na rynku.

Wraz z wyraźnym wzrostem mocy transportowych w UE, różnice pomiędzy maksymalną a minimalną ofertą cenową wzrosły z 13,5 proc. w drugim kwartale 2011 r. do 15,2 proc. w trzecim. Różnice te rosły też wraz ze zwiększaniem się odległości transportu. Ponieważ w czwartym kwartale rosły możliwości transportu i różnica cen przewozów, powodowało to obniżkę dla spedytorów kosztów przewozów i szerszego marginesu dla przewoźników, dzięki ograniczeniu "pustych" przejazdów.

- Także w styczniu 2012 roku ceny transportu nadal malały - stwierdza Peter Forster, wspólnik zarządzający platformą online Transporeon. - Dlatego pierwszy kwartał br. będzie czasem wyzwania dla rynku transportu drogowego, jak i całej gospodarki.

Wszystkie wskaźniki pochodzą z platformy Transporeon, która analizuje różne rodzaje przewozów samochodowych (całopojazdowych - FTL oraz drobnicowe - LTL), o wartości 2 mld euro w krajach UE, od 28 tys. firm transportowych. Dla wskaźników punktem odniesienia (wskaźnik 100) średnie poziomy z okresu I połowy 2008 r.

Źródło: http://logistyka.wnp.pl/zly-okres-dla-przewoznikow-drogowych,163040_1_0_0.html

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26