Zezwolenia dla kombajnistów
Przepis obowiązuje od wielu lat, ale niektórym rolnikom dał się we znaki dopiero teraz. Tegoroczne żniwa były długie i ciężkie, ale to nie jedyne wspomnienia jakie pozostały Janowi Studzińskiemu. Ta pamiątka to mandat w wysokości pięciuset złotych. Rolnik został ukarany za brak odpowiedniego zezwolenia na poruszanie się kombajnem po drogach publicznych.
Jan Studziński, wieś Kąty: zostałem ukarany, że nie mam zezwolenia na wyjechanie na drogę publiczną, gdzie takiego zezwolenia nigdzie nie można uzyskać. Nikt mi nie powiedział jak to pozwolenie ma wyglądać, kto wydaje. Bo na tą chwilę do różnych instytucji się zgłaszałem i nikt nie wydaje takiego zezwolenia w Polsce.
Dziwi to policję, bo przepisy jasno określają kto i gdzie powinien zgłosić się po odpowiednie zezwolenia.
Marek Kąkolewski, Komenda Główna Policji: jeżeli mam do dyspozycji pojazd wolnobieżny - kombajn zbożowy i szerokość jego nie przekracza 3,5 metra, to mogę poruszać się po drogach publicznych pod warunkiem uzyskania jednorazowego zezwolenia, które wydaje starosta.
W sytuacji, gdy maszyna jest szersza, po pozwolenie trzeba udać się do przedstawiciela Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad.
Marek Kąkolewski, Komenda Główna Policji: jeżeli takie zezwolenie otrzyma to może poruszać się po wyznaczonych trasach, a także z udziałem pilota.
Zarówno za wyznaczenie trasy przejazdu kombajnu jak i pilota trzeba zapłacić.
Problem w tym, że w przypadku pana Jana chodzi o przejechanie zaledwie kilkuset metrów od zabudowań. Rolnik zgadza się, że odpinanie tak zwanego hedera jest konieczne gdy trzeba przejechać kilkanaście, czy nawet kilka kilometrów.
Jan Studziński, wieś Kąty: ale rozmontowanie i podłączenie trwa jedna godzinę, a przejechanie przez drogę trwa 3 minuty. Jaki jest sens to rozbierać w takcie żniw, jak jest czas na to żeby kosić zboże.
Podobny problem mają wszyscy właściciele kombajnów zbożowych w tej okolicy. Zdaniem rolników odpinanie hedera to absurd, a pozwoleń na przejazd z nimi nie można dostać.
Dariusz Sokół, sołtys wsi Kąty: uważam, że przejechanie 100 czy 200 metrów z zachowaniem warunków bezpieczeństwa, uważam że to jest możliwe i wszyscy rolnicy powinni z tego skorzystać.
W przyszłym roku mają się zmienić przepisy dotyczące poruszania się tak zwanymi pojazdami wolnobieżnymi po drogach publicznych. Czy będzie łatwiej, czy trudniej? Do tematu wrócimy.
Źródło: http://www.techagra.pl/news_shw.php?id=7489&p=1
Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć
Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni
Data: 2021-04-02
Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?
Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich
Data: 2021-03-30
W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p
Data: 2021-03-26