Zaawansowane lakierowanie na wysoki połysk
Firma Oristo posiada jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie linii lakierniczych zamontowanych w Polsce w tym roku.
Śledząc rynek, można zauważyć, iż w ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie meblami wykańczanymi na tzw. wysoki połysk. Tego typu wykończenie stawia jednak duże wymagania związane z ochroną środowiska, dotyczące zarówno technologii lakierowania, jak i stosowanych wyrobów lakierowych.
Niektórzy producenci mebli, wyprzedzając terminy wprowadzenia unijnych wymogów odnoszących się do emisji szkodliwych substancji, postanowili zawczasu dostosować do nich swoje technologie wykańczania elementów.
Jednym z takich przedsiębiorstw jest firma Oristo, należąca do największych w Polsce producentów mebli łazienkowych, lakierowanych na wysoki połysk. Aktualnie uruchomiła ona w części nowo pobudowanej hali produkcyjnej lakiernię o powierzchni 1500 m2. Jej sercem jest nowa automatyczna linia lakiernicza włoskiej firmy CEFLA, tak skonfigurowana, by spełniać specyficzne wymagania firmy.
- Do wymagań stawianych przez firmę Oristo można zaliczyć zachowanie doskonałej jakości produktu finalnego, dużą wydajność produkcyjną oraz możliwość stosowania kilku rodzajów produktów lakierniczych, czyli kilku technologii na jednej linii - informuje Andrzej Sauś z firmy Cefla Polska.
Ustawiło to dostawcy maszyn bardzo wysoką poprzeczkę. Jednak po serii spotkań i szczegółowych dyskusji technicznych okazało się, że jedynie Cefla zdołała sprostać tak rygorystycznym wymaganiom. Linia lakiernicza w Oristo pozwala więc na stosowanie zarówno „klasycznych" lakierów poliuretanowych, jak również środków utwardzanych promieniowaniem UV, będących w fazie wdrażania. W dalszej perspektywie nowa lakiernia wraz z rozwojem produktów lakierniczych umożliwi także stosowanie farb wodorozcieńczalnych.
Elementy składowe linii
Linia lakiernicza zainstalowana w zakładzie produkcyjnym firmy Oristo składa się z kilku zespołów tworzących ciąg technologiczny wykańczania powierzchni różnych elementów. Pierwszym ogniwem jest taśma podawcza, służąca do układania formatek. Przed podaniem do robota lakierniczego elementy przechodzą przez szczotkarkę czyszczącą, której zadaniem jest ich dokładne oczyszczenie z wszelkich zanieczyszczeń. Elementy z naniesioną powłoką lakierniczą trafiają do wielopółkowej suszarki etażowej. W skład linii wchodzi również suszarka UV, która włączana jest w przypadku zastosowania produktów lakierniczych utwardzanych promieniowaniem UV.
Do przygotowania elementów przed lakierowaniem służy walcowa nakładarka lakierów UV. Stanowi ona również część linii i ma za zadanie nałożenie warstwy lakieru podkładowego na górne płaszczyzny elementów, w celu stworzenia odpowiedniej powłoki dla „zbudowania" dobrego połysku.
Cała linia podłączona jest do zespołu filtrująco-nawiewnego, który podaje odpowiednio oczyszczone powietrze do robota I-botic oraz suszarki, utrzymując dzięki temu nadciśnienie i zapewniając czystość powietrza niezbędną przy wykończeniach na wysoki połysk.
Pierwszy na rynku polskim
- Wśród wymienionych powyżej maszyn zdecydowanie najważniejszą jest robot lakierniczy I-botic - mówi Andrzej Sauś. Właściciel firmy Oristo Krzysztof Ornowski zdecydował się na wybór bardzo „rozbudowanej" maszyny, pierwszej tego typu na rynku polskim. Robot ten wyposażony jest w dwa niezależne „ramiona" nośne pistoletów, zasilane trzema obiegami lakieru. Ponadto każde z ramion wyposażone jest w cztery pistolety natryskowe do lakierowania płaszczyzn elementów oraz jeden służący do lakierowania wąskich płaszczyzn (krawędzi elementów). Takie wyposażenie ma zasadnicze znaczenie dla otrzymania dobrej jakości produktu finalnego, ponieważ to właśnie wąskie płaszczyzny we frontach MDF sprawiają najwięcej kłopotów jakościowych.
Sczytuje nawet profil
Cała operacja nanoszenia lakieru odbywa się automatycznie, gdyż na wejściu do robota mieści się bardzo dokładna listwa sczytująca zarówno kształt, jak i profil elementu (ze 128 fotodiodami), połączona z systemem sterowania.
Obydwa agregaty posiadają cztery sterowane elektronicznie osie oraz jedną oś pneumatyczną. Dodatkowo zastosowane oprogramowanie i zaawansowany software pozwala na używanie maszyny jako robota (lakierowanie element po elemencie, oddzielnie krawędzie i płaszczyzny) lub jako maszyny oscylacyjnej (bez używania pistoletu do krawędzi).
Dodatkowo, jako że maszyna jest wyposażona w dwa niezależne agregaty, z oddzielnymi obiegani zasilania lakierem, mogą one pracować równocześnie, poruszając się niezależnie od siebie (a więc dając większą wydajność).
- Generalnie można śmiało uznać, że obecnie linia lakiernicza w Oristo jest najbardziej zaawansowaną technologicznie tego typu instalacją na terenie Polski. Pozostali producenci z branży łazienkowej albo wykonują lakierowanie pistoletami ręcznymi, albo posiadają „standardowe" automaty natryskowe oscylacyjne - informuje Andrzej Sauś.
Źródło: http://www.drzewny.pl/
Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć
Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni
Data: 2021-04-02
Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?
Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich
Data: 2021-03-30
W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p
Data: 2021-03-26