Wzrósł popyt na samochody w Europie
<b>W czerwcu 2009 sprzedano prawie 1,5 miliona pojazdów, to jest o 2,4 procent więcej niż przed rokiem – podał w środę Europejski Związek Producentów Samochodów (ACEA).</b>
Po raz pierwszy od trzynastu miesięcy rysuje się zmiana trendu na europejskim rynku samochodowym. Od maja ubiegłego roku sprzedaż nowych aut z miesiąca na miesiąc spadała. Także w pierwszej połowie bieżącego roku notowano jeszcze spadek nowo zarejestrowanych samochodów o 7,4 miliona, względnie 11 procent, w porównaniu z tym samym okresem roku 2008.
Prawie 30 procent samochodów sprzedanych w pierwszym półroczu w Europie Zachodniej przypada na Niemcy. Efekty państwowej premii ekologicznej za złomowanie starego auta i kupno nowego odczuwalne były także w czerwcu, kiedy to wzrost sprzedaży wyniósł aż 40 procent.
Dla porównania: w krajach zachodnioeuropejskich bez Niemiec notowano – według danych Związku Niemieckiego Przemysłu Samochodowego (VDA) – w tym samym czasie spadek sprzedaży o 19 procent. Poza Niemcami także w kilku innych krajach UE premia ekologiczna wspierała rynek samochodowy: we Włoszech wzrost sprzedaży wynosił w czerwcu 12 procent, we Francji 7; Słowacja i Czechy notowały przyrost po kilkanaście procent.
<b>Stabilizacja w roku 2011?</b>
Według analizy przeprowadzonej przez spółkę consultingową PricewaterhouseCoopers (PwC), wzrost popytu krajowego jeszcze nie ratuje – nadal trudnej – sytuacji niemieckich producentów samochodów.
- Mimo premii za złomowanie starych samochodów, w roku 2009 sale montażowe w Niemczech opuści jedynie 4,7 miliona samochodów osobowych, to jest o 750 tysięcy, względnie 14 procent, mniej niż roku ubiegłym– głosi prognoza PwC. Autorzy opracowania zwracają w tym kontekście uwagę, że premia ekologiczna zachęciła Niemców przede wszystkim do kupowania samochodów zagranicznych producentów.
Eksperci spółki consultingowej PwC przepowiadają, że w roku 2010 nastąpi dalszy spadek produkcji samochodów osobowych w Niemczech do 4,5 miliona.
- Premia ekologiczna nieco złagodziła spadek produkcji. Ponieważ jednak wielu zainteresowanych zdecydowało się kupić nowe auto już w tym roku, popyt w roku przyszłym będzie odpowiednio niższy– stwierdził analityk firmy PwC Harald Kayser. Według jego oceny, wzrostu produkcji oczekiwać należy w roku 2011, a poziom produkcji roku 2008 niemiecka branża samochodowa przekroczy dopiero w roku 2013.
<b>Chiny mogą zostać największym producentem samochodów</b>
Według analizy PwC, kryzys gospodarczy daje się najbardziej we znaki procentom samochodowców w USA i Japonii. W Ameryce Północnej z taśmy montażowej zejdzie w tym roku prawdopodobnie jedynie 8 milionów samochodów, to jest o 36 procent mniej niż w roku 2008. W Japonii oczekuje się spadku o prawie 25 procent – również do mniej więcej 8 milionów.
Wyraźnego wzrostu produkcji samochodów eksperci PwC oczekują w Chinach i Indiach. Oba kraje notują jeszcze pozytywne wskaźniki wzrostu gospodarczego i stabilny przyrost popytu krajowego. W przypadku Chin analitycy PwC przepowiadają na rok bieżący wzrost produkcji samochodów o prawie 14 procent – do 8,5 miliona.
-To oznaczałoby, że pod względem produkcji samochodów Chiny wysuną się już w tym roku na pierwsze miejsce w świecie, wyprzedzając dotychczasowego lidera, Japonię – zwraca uwagę Harald Kayser.
Źródło: http://www.spedycje.pl/spedycja_transport_ladowy/19049/wzrosl_popyt_na_samochody_w_europie.html
Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć
Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni
Data: 2021-04-02
Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?
Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich
Data: 2021-03-30
W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p
Data: 2021-03-26