Wreszcie biurokracja ograniczona !

Wreszcie biurokracja ograniczona !
Wreszcie biurokracja ograniczona !

Takie zmiany przewiduje projekt, którym Sejm zajmie się w tym tygodniu. Chodzi o ograniczanie barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

Autorem tej propozycji jest rząd, który zwrócił uwagę, że polskie przepisy na każdym kroku nakładają obowiązek dostarczania rozmaitych zaświadczeń. Jest to zarówno uciążliwe, jak i czasochłonne, a także kosztowne. W większości wypadków trzeba bowiem za nie zapłacić.

Odpowiadając na potrzeby petentów urzędów oraz przedsiębiorców, rząd chce znieść obowiązek uzyskiwania zaświadczeń w wielu wypadkach. W tym celu proponuje wprowadzić zmiany aż do 73 różnego typu ustaw.

Tak np. nie trzeba będzie przedkładać osobnego zaświadczenia o nadaniu numerów NIP i REGON, jeżeli poda je we wniosku osoba, która go składa. Tak samo będzie z zaświadczeniami o dochodach, niezaleganiu z płatnościami wobec urzędu skarbowego i składkami do ZUS. Staną się one zbędne. W sytuacji zaś, w której zaistniałoby podejrzenie, że dana osoba oświadczyła nieprawdę, dany urząd będzie mógł sam zasięgnąć informacji we właściwym urzędzie skarbowym lub w ZUS.

Rząd chce także uchylić przepis zobowiązujący do przedkładania w urzędach administracji publicznej zaświadczeń o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub zaświadczeń (wpisów, odpisów) o wpisie do rejestru przedsiębiorców (Krajowego Rejestru Sądowego) w sytuacji, gdy numer z odpowiedniego rejestru da się zamieścić we wniosku. W niektórych wypadkach zaświadczenia zostaną zastąpione oświadczeniami woli.

Nie są to jedyne zmiany, jakie rząd proponuje w tym projekcie.

Obowiązujące prawo spółdzielcze - według autorów - nie zawiera przepisów umożliwiających ewentualne przekształcanie spółdzielni w spółki prawa handlowego ze skutkami sukcesji uniwersalnej. Chodzi o wstąpienie świeżo utworzonej spółki w prawa i obowiązki spółdzielni. Nowe przepisy mają to zmienić.

Projekt przewiduje ponadto, że kapitał docelowy spółki będą tworzyć kwoty wpłacone do spółdzielni przez członków, tj. wpisowe, udziały etc. Nie wygasną też udzielone spółdzielni zezwolenia i koncesje.

Pełnomocnicy członków spółdzielni będą mogli ponadto uczestniczyć w walnych zgromadzeniach spółdzielni. W tej chwili spółdzielcy mogą uczestniczyć w walnych zgromadzeniach tylko osobiście. Przepisy czynią wyjątek w tym zakresie w wypadku dzieci i osób prawnych. Ograniczenie to jest najbardziej dolegliwe w wypadku spółdzielni mieszkaniowych.

Etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem w Sejmie.

Źródło: http://www.rp.pl

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26