Wielofunkcyjne koparki kołowe
Współczesne koparki kołowe dzięki swojej wielofunkcyjności potrafią często zastąpić prace kilku innych maszyn. Szerokie spektrum zastosowania, duża gama osprzętu, sprawiają, że zainteresowanie przedsiębiorców budowlanych koparkami na kołach jest coraz większe.
Intuicyjne w obsłudze
Koparki kołowe niemieckiej marki Atlas są bezkonkurencyjnymi maszynami zarówno pod względem możliwości, jakie oferują jak i jakości wykonania oraz zastosowanych rozwiązań technicznych.
W dzisiejszych czasach użytkownicy oczekują, że kupowane przez nich maszyny będą uniwersalne i właśnie takimi są koparki kołowe Atlas. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane na każdej budowie: czy to przy wykonywaniu drobnych prac melioracyjnych, czy też ciężkich robót drogowych.
Koparki Atlas to zwrotne maszyny, dysponujące dużą mocą, doskonałą stabilnością oraz maksymalną wydajnością. Ich głównymi atutami są: optymalne rozłożenie masy, wyjątkowo wydajna konstrukcja ramienia, doskonały system sterowania, niskie zużycia paliwa.
W 2010 roku po odłączeniu się Atlasa od Terexa, koparki kołowe przeszły wiele zmian, dzięki czemu stały się maszynami jeszcze bardziej przyjaznymi dla użytkowników. Po przeprowadzeniu na szeroką skalę badań/wywiadów wśród operatorów, obecny zarząd fabryki zdecydował się na poprawienie podstawowych parametrów roboczych maszyn, w tym szybkości, precyzji, bezpieczeństwa oraz zużycia paliwa.
Atutem koparek kołowych Atlas jest ich intuicyjna obsługa. Prosty, czytelny wyświetlacz pozwala na kontrolę podstawowych parametrów maszyny. Przeszklona, obszerna kabina z szerokim wejściem zapewnia wygodne wsiadanie oraz doskonałą widoczność. Uzupełnieniem do niej jest montowana standardowo kamera cofania z kolorowym monitorem LCD w kabinie. Operator dysponuje trzema trybami pracy (Fine, Eco, Power) oraz możliwością manualnego ustawienia parametrów pracy w zależności od potrzeb.
Wyjątkowo spokojna praca silnika, oraz materiały wygłuszające sprawiają, iż poziom hałasu w kabinie jest niewielki.
W koparkach kołowych Atlas w standardzie montowane są dwa dodatkowe obwody hydrauliczne pozwalające wykorzystać w pełni możliwości koparki, gdy potrzebne jest korzystanie z łyżki do skarpowania, chwytaka czy też innych urządzeń. Wielozadaniowość maszyny można zwiększyć poprzez montaż instalacji pod młot, dodatkowe łapy wsporcze czy też rozstaw osi poszerzony do 2750 mm. Spośród wielu opcji każdy może również dobrać najbardziej odpowiedni dla siebie system ramion.
Koparki kołowe Atlas produkowane są w zakresie 14–24 t (modele: 140W, 150W, 160W, 170W, 190W oraz 220W). Na terenie Polski jedynym autoryzowanym dealerem oraz serwisem maszyn Atlas jest firma Atlas Poland Sp. z o.o.
Nośniki osprzętu
Maszyny Gallmac będąc połączeniem cech ładowarki i koparki oraz nośnika osprzętu pozwalają na zastąpienie wielu różnych maszyn. Podwozie ładowarki teleskopowej połączone z niskoprofilową konstrukcją ramy ładowarki pozwalające na maksymalizację udźwigów roboczych i sił ładowarki, i sztaplarki w przód. Lemiesz i podpory maksymalizujące udźwig, duża stabilność oraz obrotowa wieża robocza z wysięgnikiem 4-krotnie łamanym, pozwalają na pracę w praktycznie każdym miejscu niezależnie od ograniczeń przestrzennych. Dzięki unikalnej konstrukcji wydajność jest przynajmniej dwu-, trzykrotnie wyższa niż innych porównywalnych maszyn.
Dzięki innej specyfice pracy zużycie paliwa w niektórych zadaniach, szczególnie przy pracy z łyżką ładowarkową i widłami jest do trzech razy niższe w przeliczeniu na 1 mtg i do 15 razy niższe w przeliczeniu na tonę przeładowywanego materiału niż przypadku koparkoładowarek i ładowarek.
Wydajność pracy w ograniczonych przestrzeniach i przy pracach drogowych jest nieosiągalna dla innych maszyn – wynika to z funkcji obrotu wieży i dostępnych zasięgów eliminujących konieczność przejeżdżania maszyną oraz manewrowania.
Dodatkowym atutem koparek jest możliwość wykonywania prac poza zakresem dostępnym dla zwykłych maszyn – funkcja ładowarki i sztaplarki dostępna w zakresie od 4 m poniżej poziomu ziemi, do 8 m wzwyż w zakresie 360 stopni obrotu wieży – ładowarka kołowa, ładowarka drogowa, teleskopowa i teleskopowa obrotowa w jednej maszynie. Po zastosowaniu odpowiedniego osprzętu, mają zastosowanie do prac, które dotychczas wymagały użycia maszyn specjalistycznych – praca z koszem dla ludzi, z chwytakami do kostki i krawężników, z frezarkami i łańcuchami.
Potrafią wiele...
Firma Mecalac oferuje koparki kołowe w klasie 7–15 t przeznaczone do profesjonalnych zastosowań w budownictwie, drogownictwie oraz gospodarce komunalnej. Okazuje się, że koparka Mecalac jest bardziej wszechstronna niż powszechnie używane koparkoładowarki.
Zalety koparek Mecalac wynikają z zastosowania szeregu przemyślanych rozwiązań technicznych. Przegub skrętny w konstrukcji ramy zapewnia maszynie zwrotność, mały promień skrętu, obniżony środek ciężkości oraz rozłożenie masy w stosunku 50:50 między ramami przednią i tylną. Obrotowa kabina i łamany w środkowej części wysięgnik pozwalają na wykonywanie prac równolegle do osi jazdy koparki, poza jej własnym obrysem. Opatentowane szybkozłącze umożliwia błyskawiczną zmianę osprzętu. Operator opuszcza swoje miejsce pracy tylko w celu podłączenia dodatkowych przewodów zasilających osprzęt.
Silnik, zbiornik paliwa i oleju hydraulicznego oraz pompy hydrauliczne umieszczone są na ramie tylnej. Obniża to poziom hałasu w kabinie. Typowe dla ładowarek ogumienie umożliwia poruszanie się maszyny w trudnym terenie, a w połączeniu z równomiernym rozłożeniem ciężaru na osie i niskim środkiem ciężkości pozwala pokonywać wzniesienia o nachyleniu do 45°. Niezależne stabilizatory pozwalają na szybkie wypoziomowanie maszyny na pochyłościach. Dyferencjały różnicowe na osiach napędowych i napęd na cztery koła pozwalają na poruszanie się w najtrudniejszym terenie.
Największym atutem koparek Mecalac jest konstrukcja wysięgnika, pozwalającego na sprawne wykonywanie prac realizowanych z reguły przez znacznie cięższe maszyny oraz w miejscach o ograniczonej przestrzeni np. ciasnych miejskich uliczkach, pod mostami, wiaduktami.
Koparki Mecalac są proste w obsłudze. Doświadczony operator wykorzystując dwa manipulatory, ma w rękach bardzo uniwersalną maszynę, która w każdej chwili może zostać błyskawicznie „przezbrojona”. Dzięki swej konstrukcji koparki mogą pracować z powodzeniem w miejscach, w których nie radzą sobie standardowe maszyny. Zestaw osprzętu oferowanego do koparek Mecalac nie kończy się na różnych rozmiarach łyżek koparkowych i ładowarkowych. Popularnymi i często stosowanymi urządzeniami są: tarcza tnąca do betonu i asfaltu, młot i nożyce hydrauliczne, świder do wiercenia otworów w gruncie do średnic 800 mm, hak do podnoszenia ciężkich elementów, ząb do spulchniania gruntu, kosiarka do trawy, pług śnieżny, szczotka do czyszczenia nawierzchni, chwytak do układania krawężników, zagęszczarki.
Źródło: http://www.forum-budowlane.pl/technologie/wielofunkcyjne-koparki-kolowe/
Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć
Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni
Data: 2021-04-02
Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?
Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich
Data: 2021-03-30
W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p
Data: 2021-03-26