W Unii ciężarówki zapłacą także za koszty emisji spalin i hałas

W Unii ciężarówki zapłacą także za koszty emisji spalin i hałas
W Unii ciężarówki zapłacą także za koszty emisji spalin i hałas

Ministrowie transportu UE przegłosowali dzisiaj projekt nowej dyrektywy drogowej, która zakłada możliwość obciążenie właścicieli ciężarówek nie tylko za koszt zużycia infrastruktury, lecz także koszty emisji spalin i hałas.
Propozycje te rewidują obowiązujący dokument w sprawie eurowiniet („Eurovignette Directive”) i mają skłonić kraje członkowskie do lepszego zarządzania problemem korków i zatorów. Jednym z proponowanych rozwiązań jest wprowadzenie większej elastyczności w różnicowaniu opłat w zależności od ciężaru pojazdu z ładunkiem i okresu dnia, kiedy się on porusza.

Projekt dyrektywy zakłada przyznanie rządom możliwości wprowadzenia poboru opłat za emisję spalin i hałas. Sposób kalkulacji stawek ma być określony później i być jednorodny dla całej UE.
W Europie jest 30 tys. płatnych odcinków autostrad. Połowa z nich objęta jest siecią TEN-T i obowiązującym tam poborem opłat (eurowiniety). W projekcie nowej dyrektywy wszystkie odcinki będą objęte opłatami. Ponadto zmienią się stawki opłat. Obecnie pobiera się zwykle od 15 do 25 centów za kilometr w zależności od rodzaju ciężarówki i sieci autostrady. Stawki te mają natomiast wzrosnąć średnio o 20-30 proc., czyli o około 3-4 centy/km. Nowa dyrektywa zostawi jednak poszczególnym krajom swobodę przyjęcia stawek.

Ministrowie nie przyjęli propozycji radykalnego wzrostu opłat w miastach, jakie obowiązują np. w Londynie i Sztokholmie.

Projekt dyrektywy trafi obecnie do Parlamentu Europejskiego i będzie podlegał głosowaniu przez przedstawicieli krajów członkowskich.

Źródło: http://logistyka.wnp.pl/w-unii-ciezarowki-zaplaca-takze-za-koszty-emisji-spalin-i-halas,122521_1_0_0.html

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26