Szansa na dofinansowanie dla firm motoryzacyjnych
Firmy z branży motoryzacyjnej mają szansę na pozyskanie dodatkowych funduszy na finansowanie swojej działalności badawczo-rozwojowej. Gdy wyczerpują się dotacje unijne w perspektywie finansowej do roku 2013, korzystanie ze środków dostępnych w ramach inicjatyw Komisji Europejskiej, jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla polskich przedsiębiorców z różnych sektorów - podkreślają eksperci firmy doradczej Deloitte.
- Warto pamiętać, iż przedsiębiorcy mogą korzystać z alternatywnych w stosunku do funduszy UE źródeł wsparcia, o czym często zapominają. Do katalogu dostępnych dla nich opcji należy m.in. korzystanie z ulg w podatku CIT na nabycie nowych technologii, ulgi z tytułu posiadania statusu Centrum Badawczo-Rozwojowego oraz innych programów Komisji Europejskiej takich jak np. Eureka. Ważne jest aby odpowiednio dopasować program wsparcia, z którego korzysta firma, do jej możliwości i profilu biznesowego, mówi Beata Tylman, starszy menedżer w zespole R&D and Government Incentives Deloitte.
Jedną z możliwości, na pozyskanie dodatkowego finansowania, dla przedsiębiorców działających w branży motoryzacyjnej jest udział w trwającym obecnie konkursie "Electromobility +" w ramach programu "Era-Net transport". Uczestniczące w nim firmy mogą otrzymać dotacje na prowadzenie badań, na rzecz rozwoju oraz promocji pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Przewodnik dla podmiotów zainteresowanych konkursem, wskazuje na dwa zasadnicze obszary, w których wnioskodawcy będą mogli ubiegać się o wsparcie: strategiczne badania dotyczące polityk oraz technologii transportowych a także innowacje technologiczne/badania stosowane.
Zakres konkursu jest bardzo szeroki - praktycznie każdy projekt wpisujący się w jego ramy tematyczne może ubiegać się o wsparcie. Przedsiębiorcy prowadzący działalność badawczo-rozwojową z pewnością zauważą też analogię pomiędzy tym programem, a działaniem1.4 PO IG, w ramach którego wspierane są prace rozwojowe oraz badania przemysłowe. Wartość dofinansowania, które mogą uzyskać firmy uczestniczące w obu programach jest porównywalna i wynosi maksymalnie 7,5 mln euro i do 70% kosztów kwalifikowanych, w przypadku badań przemysłowych oraz maksymalnie 45% przy prowadzeniu prac rozwojowych. Wyróżnikiem konkursu "Electromobility +" jest możliwość uzyskania wsparcia na prowadzenie badań podstawowych. Tym mianem określa się aktywność podejmowaną, w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawowych zjawiskach i obserwowalnych faktach, bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie praktyczne. Działania takie mogą zostać wsparte aż do 100% kosztów kwalifikowanych, maksymalnie w kwocie 1,5 mln euro.
- Kluczowym etapem przygotowywania projektu jest prawidłowe zdefiniowanie rodzaju wykonywanych przez beneficjenta prac badawczych. Jak pokazuje praktyka, wnioskodawcy mają z tym duże problemy, co często wiąże się z koniecznością dokonywania zmian w projekcie, w trakcie jego oceny i może nawet prowadzić do obniżenia poziomu dofinansowania, mówi Beata Tylman z Deloitte.
Więcej na ...
Źródło: http://motoryzacja.wnp.pl/szansa-na-dofinansowanie-dla-firm-motoryzacyjnych,131525_1_0_0.html
Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć
Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni
Data: 2021-04-02
Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?
Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich
Data: 2021-03-30
W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p
Data: 2021-03-26