System viaTOLL zarabia na budowę dróg

System viaTOLL zarabia na budowę dróg
System viaTOLL zarabia na budowę dróg

Przez pierwsze 54 dni funkcjonowania, tj. od uruchomienia 3 lipca br. do 22 sierpnia, system elektronicznego poboru opłat drogowych viaTOLL zarobił dla Skarbu Państwa prawie 78,7 mln złotych - informuje zarządca tego systemu, Kapsch Telematic Services.

W lipcu całkowity przychód z działania e-myta wyniósł 34,7 mln zł, z czego na konto Krajowego Funduszu Drogowego przelano 26,7 mln zł. Na tę kwotę składają się przychody z elektronicznego i manualnego systemu poboru opłat, a także kary administracyjne (1 mln zł) nałożone na przewoźników i kierowców wraz z odsetkami. Do kwoty przychodów zaliczają się również zobowiązania użytkowników (8 mln zł), którzy posiadają umowy z odroczoną płatnością 21 dni.

Łączna kwota 78,7 mln złotych po 54 dniach działania systemu nie obejmuje tej części przychodu, która nie została zebrana z powodu „niepełnej szczelności systemu” - informuje Kapsch.

- Powstają one zarówno dlatego, że zainstalowanych jest obecnie 400 bramownic, a powinno być 430, jak również z tego powodu, że nadal występuje zjawisko ucieczki niektórych ciężarówek na drogi nieobjęte systemem - wyjaśnia Dorota Prochowicz, rzecznik prasowy projektu viaTOLL. - Ewentualne straty przychodu mieszczą się w przedziale pomiędzy 5 a 10 proc., ale ta szacunkowa wartość musi jeszcze zostać zweryfikowana i potwierdzona w odniesieniu do faktycznych przychodów w kolejnych okresach rozliczeniowych.

Prochowicz dodaje, że jeżeli te wyliczenia się potwierdzą, zarządca zrekompensuje Sksrbowi Państwa te ubytki.

Według ocen GDDKiA, obecnie najwięcej przychodów (86 proc.) system viaTOLL dostarcza na międzywęzłowych odcinkach płatnych dróg, które są najdłuższe i występuje na nich największe natężenie ruchu.

Przed wdrożeniem systemu Kapsch Telematic Services oceniała, że będzie w nim zarejestrowanych około 450- 470 tys. pojazdów.

- Te szacunki okazały się trafne, bowiem do 24 sierpnia kierowcy pobrali prawie 481,5 tys. urządzeń pokładowych viaBOX – dodaje Prochowicz.

ViaTOLL to system, który pozwala użytkownikom elektronicznie płacić za korzystanie z sieci wybranych odcinków autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez GDDKiA (łącznie obecnie 1500 km). Obowiązkiem opłat - w miejsce winiet - objęte są pojazdy samochodowe i zespoły pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusy, niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej.

Źródło: http://logistyka.wnp.pl/system-viatoll-zarabia-na-budowe-drog,148671_1_0_0.html

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26