System sterowania ABB pomaga zamienić odpady żywnościowe w paliwo
<b>Małe fabryki bioetanolowe w Finlandii wykorzystują lokalne odpady żywnościowe do produkcji niskowęglowej benzyny i pomagają zredukować emisje gazów cieplarnianych wytwarzanych przez samochody i ciężarówki. Rozszerzony system automatyki 800xA umożliwia to zadanie.</b>
St1 Biofuels Oy jest jedynym na świecie bioetanolowym producentem, który produkuje biopaliwa z odpadów żywnościowych. Pomysłodawcy tego procesu twierdzą, że ich paliwo może obniżyć emisje dwutlenku węgla o aż 80 procent.
Wyprodukowane paliwo z odpadów żywnościowych składa się w 85 procentach z czystego etanolu i w 15 procentach z mieszaniny komponentów oraz dodatków benzyny. W takiej postaci sprzedawane jest w całej Finlandii jako substytut paliwa lub RE85. Paliwo to może być stosowane w samochodach o silnikach tzw. Flex fuel – miliony takich samochód już jeździ po drogach na całym świecie – ale w zamian klienci otrzymują rekompensatę na stacji benzynowej.
RE85 jest tańsza o około 30 euro centów za litr od zwykłej 95-oktanowej benzyny bezołowiowej, mówi Mika Aho, Dyrektor Zarządzający firmy St1 Biofuels Oy.
“Kierowcy mają teraz bezpośredni sposób na zredukowanie emisji dwutlenku węgla, które przyśpieszają proces globalnego ocieplenia”, powiedział Mika, „Możemy wpłynąć na zachodzące zmiany klimatyczne poprzez nasze codzienne decyzje.”
Łatwy w użyciu
W przeciwieństwie do systemów masowej produkcji występujących w dużych gospodarkach takich jak Stany Zjednoczone, fabryki biopaliw należące do firmy St1 są zlokalizowane w pobliżu źródeł odpadów żywnościowych, których potrzebują do produkcji. Zazwyczaj są to miejsca produkcji wyrobów cukierniczych i mącznych oraz zakłady przetwórstwa ziemniaków. Odpady żywnościowe powstające w procesie produkcji nie są jadalne.
Te małe jednostki wytwórcze zwane Ethanolix opracowane przez St1 wytwarzają rozcieńczone biopaliwa w wyniku procesu, który jest kontrolowany przez rozszerzony system automatyki 800xA produkcji ABB.
System 800xA zainstalowany w centrali ST1 w miejscowości Hamina (Finlandia) komunikuje się z instalacjami produkującymi biopaliwa poprzez prywatną wirtualną sieć. Dane potrzebne do ciągłego monitorowania, raportowania, kontroli i analizy zbierane są poprzez system bazodanowy ABB w czasie rzeczywistym. Technologia ta umożliwia kontrolę wszystkich elementów, począwszy od opcji otwierania i zamykania zaworów, aż do aktywacji śluz bezpieczeństwa i automatycznego czyszczenia.
Mieszanka biopaliwowa jest później zagęszczana w centralnej instalacji osuszania firmy ST1 w mieście portowym Hamina. Tutaj jest mieszana z komponentami i dodatkami benzyny zanim zostanie dostarczona do stacji benzynowych w całej Finlandii jako RE85.
Przedstawiciele firmy St1 twierdzą, że ich niewielkie instalacje produkujące biopaliwa są bardziej ekonomiczne niż duże wytwórnie. Wynika to z faktu, że lokalizacja na terenie lub w pobliżu źródeł odpadów żywnościowych przekłada się na niższe koszty transportu, wyposażenia oraz energii w przeliczeniu na litr wytworzonego paliwa.
Instalacje do produkcji biopaliwa są bezobsługowe nie licząc cotygodniowych wizyt serwisanta urządzeń.
Źródło: http://www.abb.pl/cawp/seitp202/8eff8f8d72cabfa4c1257625003d17e0.aspx
Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć
Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni
Data: 2021-04-02
Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?
Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich
Data: 2021-03-30
W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p
Data: 2021-03-26