Spawalnictwo: automaty i ludzie

Spawalnictwo: automaty i ludzie
Spawalnictwo: automaty i ludzie

<b>Branża spawalnicza przeszła w ostatnich latach głęboką metamorfozę, korzysta z bardzo nowoczesnych technologii i urządzeń. To otwiera przed spawaniem obszary nowych zastosowań w nowych branżach i specjalnościach przemysłowych.</b>

Klasyczny obraz pojawiający się w odpowiedzi na hasło spawalnictwo: człowiek z maską w snopach iskier zawieszony na kadłubie statku... Tymczasem branża spawalnicza w ostatnich latach zmieniła się w bardzo nowoczesny sektor gospodarki. Dziś linie spawalnicze w przodujących zakładach produkujących samochody czy konstrukcje stalowe przypominają laboratoria, w których dominują komputery, szafy sterownicze i roboty. Z klasycznego obrazu zostały tylko... iskry.

- Automatyzacja procesów sukcesywnie wzrasta. Jednak są miejsca, gdzie spawacz jest wciąż niezbędny - mówi Jan Pilarczyk, dyrektor Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach. - Aby liczyć się na rynku, trzeba mieć urządzenia gwarantujące najwyższą jakość produktu. I na szczęście ta świadomość jest powszechna w polskich firmach. Czwarte miejsce w produkcji konstrukcji spawanych i szansa na stanie się europejskim centrum w tej dziedzinie to sukces i zasługa polskich menedżerów, konstruktorów, technologów i personelu spawalniczego. Nasz Instytut też ma tutaj swój udział.

<b>Gorsze czasy - wyższa półka</b>

Mimo trudnej sytuacji finansowej wielu firm, wzrasta zainteresowanie produktami z wyższej półki. Urządzenia o skokowej regulacji (tzw. step control) praktycznie przechodzą do lamusa. Bardzo dobrze zadomowiły się na polskim rynku choppery produkowane przez ESAB - to urządzenia dość uniwersalne ze względu na jednostki mocy. Mogą pracować zarówno z podajnikiem analogowym, jak i wysoko zaawansowanym cyfrowym.

- Klient docenia bardziej zaawansowane rozwiązania techniczne. Wszak przy ich pomocy uzyska wyższą jakość swoich produktów i obniży koszty. W rezultacie będzie konkurencyjny na rynku - wyjaśnia Daniel Wiśniowski, dyrektor handlowy w spółce ESAB. - Bardzo dobrze sprzedają się TIG-i. To stosunkowo nowe urządzenia w ofercie ESAB-u. W ich sprzedaży na rynku polskim są bardzo duże wzrosty.

Dekoniunktura uruchomiła procesy porządkujące na rynku z preferencją dla produktów zaawansowanych technologicznie. Odbywa się to pod presją walki konkurencyjnej i wytyczania strategii na czasy po kryzysie. Czy pojawiają się nowe urządzenia, czy biura konstrukcyjne zamierzają wykorzystać kryzys na wprowadzenie nowych rozwiązań?

- Kryzys finansowy, który negatywnie wpłynął na produkcję przemysłową, nie trwa na tyle długo, by konstruktorzy i osoby wykonujące badania nad procesami spawalniczymi mieli czas zareagować, oferując nowe rozwiązania. Czas potrzebny na opracowanie nowej konstrukcji liczony jest w latach, jeśli mówimy o zaawansowanej technice - wyjaśnia Jacek Rutkowski, dyrektor Kemppi sp. z o.o.

Więcej na...

Źródło: http://www.wnp.pl/artykuly/spawalnictwo-automaty-i-ludzie,5849.html

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26