"Silnik Roku” wyjeżdża z Wałbrzycha
zwarty raz z rzędu silnik produkowany w Wałbrzyskim zakładzie Toyoty zdobył pierwsze miejsce w rankingu „Silnik Roku” (ang. Engine of The Year) w klasie do 1.0 litra.
“Engine of The Year" jest najważniejszym branżowym konkursem, w którym silniki są oceniane przez 65 dziennikarzy z całego świata. Od początku przyznawania nagrody w 1999 roku Toyota uzyskała łącznie 22 wyróżnienia. W bieżącym roku oprócz nagrody w kategorii do 1l pojemności Toyota zdobyła także 1 miejsce w kategorii "Ekologiczny silnik roku" . Przypadł on hybrydowej jednostce napędowej "Toyota Hybrid Synergy Driver" stanowiącej połączenie silnika elektrycznego oraz spalinowego i montowanej w Toyocie Prius oraz Toyocie Auris HSD.
1-litrowy silnik zaprojektowany w Japonii i produkowany między innymi w wałbrzyskiej fabryce Toyoty został uznany przez członków jury jako jeden z najbardziej przyjaznych oraz oszczędnych jednostek napędowych Według jurorów silnik ten mimo upływu lat "nadal przewyższa o klasę inne silniki w swojej kategorii a moc i moment obrotowy zapewniają przyjemność z jazdy po mieście przy bardzo niskim zużyciu paliwa"
"Ta nagroda to uznanie nie tylko dla projektantów ale też dwóch tysięcy pracowników naszej fabryki którzy nie ustają w wysiłkach, by zapewnić wysoką jakość produktu finalnego" - stwierdził Dariusz Mikołajczak Wiceprezes TMMP.
Zbudowany w całości z aluminium trzy cylindrowy silnik waży zaledwie 67 kg i stanowi najlżejszą jednostkę napędową w swojej klasie. Osiągając moc 68 koni mechanicznych jest on nie tylko najmocniejszą jednostką w segmencie A (małych samochodów miejskich) ale także generuje moment obrotowy na poziomie 93 Nm przy 3600 obrotach na minutę. Bardzo dobre osiągi już przy niskim i średnim momencie obrotowym są niezwykle ważne dla prawidłowej pracy podczas uruchamiania czy zatrzymywania samochodu, stałego przyspieszenia oraz jeździe w mieście. Wprowadzone od momentu uruchomienia produkcji modyfikacje takie jak np. system recyrkulacji spalin, a ostatnio zmiany w budowie katalizatora zmniejszają emisję spalin do atmosfery, a co za tym idzie pozwalają sprostać europejskim normom emisji spalin EURO 5 (N0x <2 g/kWh ), które będą obowiązywać od 1 stycznia 2010. Dzięki tym modyfikacjom jednostka napędowa produkowana w wałbrzyskiej fabryce od kilku lat z powodzeniem walczy na rynku z nowszymi konstrukcjami.
Silnik 1.0l jest montowany w Toyocie Yaris wytwarzanej w fabryce Toyota Motor Manufacturing France (TMMF - Valenciennes, Francja) oraz w Toyocie Aygo, Citroenie C1, Peugeocie 107 produkowanych w Toyota Peugeot Citroen Automobile (TPCA - Kolin, Czechy) we współpracy z koncernem PSA. Obecnie każdego dnia z taśm montażowych TMMP zjeżdża 1476 silników. Od rozpoczęcia produkcji tj. od stycznia 2005 roku wałbrzyską fabrykę Toyoty opuściło blisko 1 milionów 600 tys. tych jednostek.
Wyniki konkursu:
1) Toyota 998 cm3 301 pkt
2) Smart Diesel 799 cm3 227 pkt
3) Mitsubishi 999 cm3 Turbo 237 pkt
Źródło: http://motoryzacja.wnp.pl/silnik-roku-8221-wyjezdza-z-walbrzycha,114518_1_0_0.html
Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć
Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni
Data: 2021-04-02
Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?
Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich
Data: 2021-03-30
W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p
Data: 2021-03-26