Rekordowe przeładunki Portu Gdańsk
W I półroczu tego roku ponownie pobity został historyczny wynik obrotów towarowych w Porcie Gdańsk, bowiem na jego nabrzeżach przeładowano ponad 17 mln ton ładunków, o 11,8 proc. więcej niż w tym samym okresie ub. roku.
„To niemal najwyższa dynamika wzrostu spośród wszystkich portów czołowej dziesiątki bałtyckiej” – poinformował Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.
Te doskonałe wyniki portu to głównie efekt wysokich obrotów towarowych paliwami płynnymi, których przeładowano prawie 7,3 mln ton, o ponad 30 proc. więcej rok/roku. Co za tym idzie, udział tej grupy towarów w strukturze ładunkowej portu wzrósł z 39 proc. w 2014 r. do ponad 42 proc. obecnie.
Do większego znaczenia paliw płynnych w obrotach portu przyczyniła się też rozbudowa Bazy Paliw Płynnych i oddanie na początku czerwca do użytku stanowiska T1. Terminal ten może przyjmować statki o wyporności do 50 tys. DWT.
Wbrew pierwotnym założeniom, w Gdańsku osiągnięto także dobre rezultaty w obsłudze węgla, informuje zarząd portu. Pomimo trudnej sytuacji na rynkach światowych, w ciągu pierwszego półrocza przeładowano tam 1,9 mln ton węgla (+12,5 proc.), z czego ponad 62 proc. stanowił węgiel eksportowy.
Na uwagę zasługują także rezultaty osiągnięte w przeładunkach innych ładunków masowych – było ich 1,7 mln ton, o 3,5 proc. więcej rok/roku. Główną grupę stanowiły kruszywa (52 proc., rok temu – 44 proc.).
W I półroczu mniejsze obroty w Porcie Gdańsk zanotowano w dwóch innych grupach towarowych: drobnicy i zbożu.
Towarów drobnicowych (w przeważającej części w kontenerach) przeładowano 5,5 mln ton, o 1,9 proc. mniej r/r, a liczonych ilościowo – 507,5 tys. TEU (kontener 20. stopowy), tj. o 18,6 proc. mniej.
Spadek ten zarząd portu wyjaśnia efektem rekordowo niskich stawek frachtowych na świecie, które niemal w równym stopniu dotknęły wszystkie porty polskie. Prawdopodobnie wpłynęły na to mniejsze przeładunki towarów w transhipmencie (tranzycie morskim) do Rosji, co odnotowują m.in. porty krajów nadbałtyckich.
W I półroczu w Gdańsku przeładowano też 779 tys. ton zbóż, o 4,9 proc. mniej. Dominowała śruta (42 proc. udział) i pszenica (32 proc. udział).
Ogółem, relacja wolumenu towarów importowanych względem eksportowanych przez Port Gdańsk pozostała na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego, tj. wynosiła jak 70 do 30.
Źródło: http://logistyka.wnp.pl/rekordowe-przeladunki-portu-gdansk,254115_1_0_0.html
Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć
Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni
Data: 2021-04-02
Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?
Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich
Data: 2021-03-30
W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p
Data: 2021-03-26