Recykling ciężarówek wg Volvo
Wbrew pozorom, samochód ciężarowy opuszczający linię produkcyjną niekoniecznie musi być całkiem nowy. 1/3 masy pojazdu przypada na metale pochodzące z odzysku. Przynajmniej w przypadku Volvo Trucks. System produkcji przyjęty przez szwedzką markę zakłada recykling wyeksploatowanych pojazdów, w którym stare auta ciężarowe są przetwarzane na nowe, z korzyścią dla gospodarki i środowiska.
Brama powoli idzie w górę i do warsztatu wtacza się Volvo FH 460 Euro 3, rocznik 2002. Pojazd przejechał blisko 1 mln km i właśnie zakończył swoją służbę w transporcie drogowym. W Volvo Truck Center na peryferiach Geteborga, samochody ciężarowe są rozmontowywane na najdrobniejsze elementy, w celu odzyskania materiałów.
- Największą zaletą takiego podejścia, zarówno z perspektywy ochrony środowiska, jak i własnego interesu, jest to, że materiały te nie zmarnują się, mówi przedstawiciel handlowy Mikael Olofsson, dokonując oględzin pojazdu, który za chwilę ma być rozłożony na części pierwsze.
Dostarczony samochód ciężarowy będzie nadal służył. Jego najlepsze podzespoły zostaną sprzedane na rynku produktów używanych. Wszystkie odzyskane części, nie nadające się do sprzedaży, zostaną posegregowane wg materiału - żelazo, aluminium, mosiądz, miedź, tworzywa sztuczne, materiały palne itp. - i zmagazynowane w odrębnych pojemnikach. Wszystkie mocno zużyte elementy trafią do pieca hutniczego lub spalarni, w celu ich wykorzystania do produkcji nowych wyrobów lub w ciepłownictwie. Nic nie trafi na składowisko odpadów.
- Musimy brać pod uwagę środowisko, zasoby naturalne i przyszłe pokolenia, mówi Lars Mårtensson, dyr ds. ochrony środowiska w Volvo Trucks. - Co więcej, przekazanie samochodu ciężarowego do recyklingu ma solidne uzasadnienie finansowe. Staramy się w jak największym stopniu ułatwiać ten proces, np. publikując szczegółowe instrukcje demontażu każdego modelu pojazdu.
Projekt i produkcja każdego samochodu ciężarowego Volvo uwzględnia to, co się z nim stanie po wycofaniu z eksploatacji. - Opracowując projekt i proces produkcji nowego samochodu ciężarowego, wybieramy takie technologie, które ułatwiają jego późniejszy demontaż i recykling. Np., do mocowania wiązek elektrycznych i przewodów giętkich stosujemy zaciski z tworzywa sztucznego zamiast metalowych, ponieważ demontaż metalowych zacisków trwa dłużej, wyjaśnia Lars Mårtenssson.
Starannej selekcji podlegają również materiały wykorzystywane do produkcji. - Wyzwanie polega na zrównoważeniu wymagań użytkowych z podatnością na recykling. Czasem lepiej jest zastosować tworzywa sztuczne nadające się do przetopienia, a czasem takie, które można spopielić, kontynuuje Lars Mårtensson.
Więcej na ...
Źródło: http://motoryzacja.wnp.pl/recykling-ciezarowek-wg-volvo,6993_2_0_0.html
Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć
Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni
Data: 2021-04-02
Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?
Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich
Data: 2021-03-30
W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p
Data: 2021-03-26