Przemysł i nauka łączą siły w osiągnięciu postępu w recyklingu i odzysku energii z tworzyw sztucznych.

Przemysł i nauka łączą siły w osiągnięciu postępu w recyklingu i odzysku energii z tworzyw sztucznych.
Przemysł i nauka łączą siły w osiągnięciu postępu w recyklingu i odzysku energii z tworzyw sztucznych.

Ponad 190 ekspertów spotkało się na siódmej edycji IdentiPlast, odbywającej się w Brukseli w dniach 20-22 kwietnia, aby przedyskutować przyszłość recyklingu i odzysku energii z tworzyw sztucznych. Liczne prezentacje i wystąpienia przedstawicieli zarówno przemysłu tworzyw sztucznych, jak i przemysłu recyklingu, a także Komisji Europejskiej oraz nauki, pozwoliły uczestnikom konferencji zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami i innowacjami. Uczestnicy jednogłośnie wyrazili przekonanie, że ostatnie innowacje spektakularnie udoskonaliły recykling tworzyw sztucznych i że ten rozwój technologiczny należy kontynuować. Eksperci podkreślili znaczenie utrzymania zaufania społecznego do metod recyklingu i odzysku energii w dobie kryzysu, będącego zagrożeniem dla ekonomicznej rentowności przemysłu recyklingu. Jak powiedział organizujący konferencję Wolfgang Siebourg, Dyrektor do Spraw Konsumenckich i Środowiskowych w PlasticsEurope “Dzielenie się najlepszymi praktykami jak to miało miejsce podczas konferencji IdentiPlast, pomoże nam przezwyciężyć kryzys i wzmocnić wiodąca rolę Europy w dziedzinie gospodarki odpadami i odzysku energii”. Podkreślił także, że „przemysł tworzyw sztucznych nie jest osamotniony w swoich dążeniach. Budujący jest fakt, że przedstawiciele przemysłu, nauki, władz lokalnych i kół decyzyjnych zjednoczyli się w osiągnięciu tego samego celu.” Uczestnicy konferencji mieli również okazję wybrać zwycięzcę w przeprowadzonym po raz pierwszy podczas IdentiPlast konkursie dla studentów na najlepszą technologię inteligentnego recyklingu i odzysku energii ze zużytych tworzyw sztucznych. Studenci z całej Europy mieli za zadanie zaprezentować swoje innowacyjne pomysły. Komisja Naukowa wybrała sześć najlepszych zgłoszeń i zaprosiła ich twórców do przedstawienia swojej pracy na międzynarodowym forum podczas konferencji IdentiPlast. Zwycięzcą został Carlos López z Uniwersytetu w Walencji w Hiszpanii, za pracę poświęconą etykietom RFID (radio-frequency identification). Nowością podczas tegorocznej siódmej edycji konferencji IdentiPlast była również możliwość zapoznania się z praktyczną stroną technologii recyklingu. Po dwóch dniach wykładów i prezentacji, uczestnicy mieli możliwość obejrzenia instalacji przygotowującej odpady przemysłowe z tworzyw sztucznych do recyklingu, oraz instalacji wytwarzającej produkty z różnego rodzaju zużytych tworzyw sztucznych. Zarówno konkurs IdentiPlast dla studentów, jak i możliwość zwiedzenia instalacji spotkały się z uznaniem uczestników IdentiPlast.

PlasticsEurope Polska, fundacja reprezentująca producentów tworzyw sztucznych w Polsce, jest częścią europejskiego stowarzyszenia PlasticsEurope działającego na terenie Europy Centralnej z siedzibą główną we Frankfurcie nad Menem, do którego poza Polską, Niemcami, Austrią i Szwajcarią, należą również Węgry, Słowenia, Słowacja oraz Republika Czeska.

PlasticsEurope jest jednym z czołowych europejskich stowarzyszeń branżowych, którego centra zlokalizowane są w Brukseli, Frankfurcie, Londynie, Madrycie, Mediolanie i Paryżu. Stowarzyszanie utrzymuje kontakty z europejskimi i krajowymi stowarzyszeniami branżowymi i skupia ponad 100 firm członkowskich, których łączny udział w produkcji wszystkich polimerów wytwarzanych w krajach Unii Europejskiej (EU27), a także w Norwegii, Szwajcarii, Chorwacji i Turcji, wynosi powyżej 90%.

Europejski przemysł tworzyw sztucznych w znacznym stopniu przyczynia się do zwiększenia zasobności w Europie poprzez upowszechnianie innowacyjnych rozwiązań i podwyższenie standardu życia obywateli oraz umożliwia efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych, a także ochronę klimatu.

Ponad 1,6 miliona ludzi pracujących w około 50 000 firm (głównie w sektorze średnich i małych przedsiębiorstw, które zajmują się przetwórstwem) generuje obroty o wartości powyżej 300 mld euro rocznie. Przemysł tworzyw sztucznych obejmuje producentów polimerów – reprezentowanych przez PlasticsEurope, przetwórców – reprezentowanych przez EuPC oraz producentów maszyn – reprezentowanych przez EUROMAP.

Więcej informacji na stronach internetowych: www.plasticseurope.org, www.plasticsconverters.eu, www.euromap.org

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26