Połączenie PKN Orlen, Lotosu i PGNiG? Rząd rozpoczął analizy

Połączenie PKN Orlen, Lotosu i PGNiG? Rząd rozpoczął analizy
Połączenie PKN Orlen, Lotosu i PGNiG? Rząd rozpoczął analizy

MSP rozpoczęło prace analityczne nad pomysłem łączenia PKN Orlen, Lotosu i PGNiG - powiedział cytowany przez Serwis Ekonomiczny PAP minister skarbu Dawid Jackiewicz. Taka fuzja mogłaby stworzyć firmę o kapitalizacji około 60 mld złotych, prowadząca bezpośrednią działalność w kilkunastu krajach.
Według PAP analizowane są różne scenariusze łączenia spółek paliwowych, jednak szef MSP nie chce przesądzać o formie i ewentualnej konfiguracji takiego procesu.

Jednocześnie Dawid Jackiewicz zapewnił, że nie ma obecnie planów wycofywania tych spółek z giełdy.

Pomysł połączenia dwóch największych polskich firm paliwowych nie jest niczym nowym. To, co jest pewną niespodzianką, to możliwość dokooptowania PGNiG.

Już na początku poprzedniej dekady pojawiały się pomysły, aby dwie największe grupy rafineryjne ze sobą scalić. Przemawiać za tym miał m.in. wzrost potencjału, liczne oszczędności, wspólna wielka sieć stacji benzynowych.

W przeszłości, kierowany przez Mirosława Wróbla zarząd Orlenu reklamował nawet taki pomysł wśród mieszkańców Pomorza. Idea szybko jednak spaliła na panewce. Ekonomia to jedno, drugim są realia polityczne.

Przeciwko połączeniu – nawet na zasadzie równych podmiotów – protestowała załoga nadmorskiego zakładu, związkowcy grozili protestem, przeciwko pomysłowi gremialnie wystąpili także regionalni politycy.

Dominowały obawy o utratę miejsc pracy, brak pewności co do miejsca płacenia podatków czy rozwoju mniejszego zakładu z Gdańska. Ostatecznie do żadnej próby połączenia nie doszło.

Choć, jak mówi były prezes Orlenu Janusz Wiśniewski, wiele przemawia za połączeniem obu firm.

Obecna idea idzie o krok dalej. Do dwójki paliwowych potentatów doszłaby spółka gazowa. Wciąż brakuje szczegółów, by ocenić taką ewentualną fuzję, jednak główne przesłanki mówiące za nią, wciąż pozostają. Powstałaby bowiem firma o kapitalizacji około 60 mld złotych prowadząca bezpośrednią działalność w kilkunastu krajach.

Z pewnością możliwe byłyby liczne synergie, zwłaszcza zakupowe.

Szczególnie interesująca wydaje się być możliwość połączenia działalności poszukiwawczej i wydobywczej. Największe kompetencje w tej sferze ma PGNiG, które np. wydobywa najwięcej ropy naftowej z całej trójki.

Po połączeniu biznesu i z mocnym wsparciem finansowym, nowy podmiot miałby z pewnością dużo większe szanse w prestiżowych i lepszych przetargach na poszukiwania i eksploatację zagranicznych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

To co może przemawiać za połączeniem, to także możliwość lepszej optymalizacji biznesu petrochemicznego i dostosowania go do potrzeb i oczekiwań branży chemicznej.

Jednak, jak to w przyszłości bywało, problemem największym, który blokuje połączenie, może być nastawienie licznych przeciwników ewentualnej fuzji do połączenia.

Źródło: http://nafta.wnp.pl/polaczenie-pkn-orlen-lotosu-i-pgnig-rzad-rozpoczal-analizy,264989_1_0_0.html

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26