Płacić składki, czy nie płacić?
Prawo jest jedno, ale z jego interpretacją już różnie bywa. Chodzi o płacenie składek na ubezpieczenie emerytalne przez osoby, które przeszły na renty strukturalne.
Świadczenia z Agencji Restrukturyzacji dla tych, którzy zrezygnowali z prowadzenia gospodarstwa trafiają do ponad 65 tysięcy osób. Ale stawki są różne.
Ci którym udało się skorzystać z tak zwanego starego portfela, dostają średnio ponad 1700 złotych miesięcznie. O kilkaset złotych mniej mają osoby, które skorzystały z funduszy na lata 2007-2013. Ci, którzy dostają renty strukturalne, muszą jednak opłacać składki rentowe na KRUS. Pytanie tylko, jak długo.
Monika Pietrusińska - Janowska, ARiMR: nasi beneficjenci są zobowiązani do opłacania składek emerytalno-rentowych do czasu opłacenia 120 kwartałów - wówczas nabierają praw do emerytury z KRUS-u.
I jeżeli mają ukończony odpowiedni wiek - 60 lat kobiety, 65 mężczyźni, teoretycznie składek nie powinni już opłacać. Innego zdania jest natomiast KRUS.
Maria Lewandowska, KRUS: tak długo, jak ktoś pobiera rentę strukturalną, bez względu na to, czy przyznaną na podstawie pierwszego programu rent czy obecnie, osoby te zobowiązane są do opłacania składek emerytalno-rentowych.
Aby nie płacić ubezpieczenia, wyjście jest tylko jedno. Trzeba zamienić rentę strukturalną na emeryturę z KRUS. Ale to nie zawsze się opłaca. Bo świadczenia wypłacane przez Agencję Restrukturyzacji są wyższe.
Maria Lewandowska, KRUS: jeżeli po zakończeniu pobierania renty strukturalnej świadczeniobiorca jest zainteresowany pobieraniem emerytury rolniczej, to może wystąpić z wnioskiem o ustalenie takiego prawa.
Osoby, które pobierają renty strukturalne z funduszy na lata 2004-2006, mają prawo do świadczeń przez 10 lat. Ci którzy skorzystali z drugiej edycji programu tylko do ukończenia 65 roku życia.
Źródło: http://www.techagra.pl/news_shw.php?id=5650&p=1
Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć
Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni
Data: 2021-04-02
Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?
Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich
Data: 2021-03-30
W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p
Data: 2021-03-26