Perspektywy budownictwa i konstrukcji stalowych

Perspektywy budownictwa i konstrukcji stalowych
Perspektywy budownictwa i konstrukcji stalowych

Kryzys na rynkach finansowych światowych i europejskich nie ominął polskiej gospodarki, ale zjawiska kryzysowe były w Polsce znacznie słabsze niż w krajach europejskich. W 2009 Polska notowała wzrost PKB jako jedyna wśród krajów Unii Europejskiej.
Uwarunkowania makroekonomiczne

W drugim półroczu 2008 wzrastały trudności w wielu dziedzinach polskiej gospodarki, które spotęgował kryzys na rynkach finansowych światowych i europejskich i coraz wyraźniejsza dekoniunktura gospodarcza w krajach - partnerach gospodarczych Polski. Również pierwsze miesiące 2009 r. wskazywały na tendencje recesyjne. Potwierdzały to słabe wskaźniki pierwszego kwartału niemal we wszystkich dziedzinach gospodarki.

Kolejne kwartały 2009 r. były w gospodarce coraz lepsze; PKB wzrastał (od 0,8% w pierwszym kwartale do 3,1% w czwartym) osiągając w 2009 r. wzrost 1,8%.

Zwiększyła się stopa bezrobocia rejestrowanego z 9,5% w końcu 2008 r. do 11,9% w końcu roku 2009, ale zmiany na rynku pracy były mniej dotkliwe niż przewidywano w pierwszym okresie dekoniunktury.

Powoli odbudowywał się giełdowy rynek papierów wartościowych. Koniunktura giełdowa w 2009 r. znacznie się poprawiła. Obserwowano tendencję wzrostową kursów akcji. Kapitalizacja na ostatniej sesji w 2009 r. zwiększyła się o 54% do ostatniej sesji 2008 r. ale nadal nie osiągnięto poziomu z 2007 r.

Do zjawisk niekorzystnych i niepokojących w 2009 r. należały:

Malejące inwestycje - od drugiego półrocza 2008 dynamika wzrostu inwestycji wyraźnie się zmniejszała. W 2008 r. nakłady inwestycyjne wzrosły o 10,7%, ale w 2009 były o prawie 12% niższe niż rok temu. Fundusze UE przeznaczane m.in. na budownictwo infrastrukturalne "łagodzą" regres w inwestycjach.

Niski eksport - popyt rynków zagranicznych na polskie wyroby skurczył się ze względu na kryzys w krajach - odbiorcach naszych wyrobów.

Wysoki deficyt budżetowy i niebezpiecznie rosnący dług publiczny - może zagrozić stabilizacji polskiej gospodarki.

Mimo wielu trudności w polskiej gospodarce większość krajowych i zagranicznych ekspertów i instytucji prognostycznych przewiduje, że w Polsce w 2010 r. wzrost PKB wyniesie co najmniej 3%.

Więcej na ...

Źródło: http://budownictwo.wnp.pl/perspektywy-budownictwa-i-konstrukcji-stalowych,6833_2_0_0.html

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26