Pakowanie z robotem

Pakowanie z robotem
Pakowanie z robotem

Po roboty wykorzystywane do pakowania i paletyzacji coraz śmielej sięgają średnie i małe zakłady spożywcze. Od dwóch lat inwestują one w nowoczesne rozwiązania, skuszone możliwością ograniczenia kosztów produkcji i podniesienia jej jakości.

Michał Ochmański, przedstawiciel ABB Group, zauważa, że w momencie uruchomienia Centrum Aplikacyjnego ABB świadomość klientów w zakresie możliwości robotyzacji wybranych procesów produkcyjnych przy produkcji żywności była co prawda zauważalna, jednak głównie w dużych zakładach. - W tych mniejszych, działających na rynku lokalnym bądź regionalnym, często nie dostrzegano konieczności wdrożenia robotyzacji procesów - mówi Michał Ochmański. - Dotyczyło to zwłaszcza etapów pakowania i paletyzacji.

Jednak sytuacja zmieniła się w ostatnich dwóch latach. Zakłady produkcyjne obecnie mocno ograniczają koszty produkcji, starają się jednocześnie podnieść jej jakość. Dochodzi to tego tendencja do możliwie jak największego ograniczenia kontaktu pracowników z nieopakowanym produktem.

- Klienci branży F&B nie są zainteresowani zakupem robotów jako samych urządzeń, oczekują natomiast kompletnego rozwiązania problemu technologicznego - wyjaśnia przedstawiciel ABB.

Jak wskazuje nasz rozmówca, największe zainteresowanie firm branży spożywczej obserwowane jest obecnie w zakresie paletyzacji gotowych opakowań zbiorczych, pakowania produktów (odbiór z maszyn pakujących i pakowania do opakowań zbiorczych), pakowania produktów nieopakowanych (np. pakowanie pralin do blisterów) oraz podawania produktów nieopakowanych do maszyn pakujących.

Paweł Handzlik, specjalista ds. robotów przemysłowych w firmie Astor, zauważa, że zakłady spożywcze są bardzo wymagającym odbiorcą robotów przemysłowych, a to ze względu na charakter wykonywanych operacji, wymogi higieny oraz trudne warunki pracy robotów. - Większość zadań wykonywanych przez roboty w takich zakładach wymaga zastosowania rozwiązań zapewniających podwyższone standardy zachowania czystości - mówi.

Trendem rozwojowym, na który zwraca uwagę Paweł Handzlik, jest zwiększanie wydajności i elastyczności. - Wiąże się to z przejściem z systemów opartych o automaty do paletyzacji na systemy zrobotyzowane - wyjaśnia przedstawiciel firmy Astor.

Automaty paletyzujące są przeznaczone do realizacji konkretnego zadania. Natomiast stosując robot, sprawnie można zrealizować dane zadanie, możliwe jest również łatwe przystosowanie go do innych produktów i czynności.

Więcej...

Źródło: http://www.portalspozywczy.pl/technologie/artykuly/pakowanie-z-robotem,38117.html

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26