Ożywienie na rynku aut
<b>W marcu sprzedaż samochodów w Europie skoczyła aż o 10,8 proc. w ujęciu rocznym. Oznacza to, że na drogach przybyło 1,64 mln aut. Jednak zdaniem analityków w kolejnych miesiącach wyniki będą już słabsze.</b>
Największym zaskoczeniem w wynikach sprzedaży podanych w piątek przez ACEA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów) jest doskonały wynik Forda. Na 19 europejskich rynkach miał on najwyższą sprzedaż, nie mówiąc, o tym, że ogólny wzrost sprzedaży tej marki (11,5 proc.) był szybszy od rynkowego. Najpopularniejszym modelem Forda jest dziś Fiesta, która rok ubiegły zakończyła w Europie jako drugie za Golfem, autem wszech czasów, najchętniej kupowane auto. A sprzedaż Fiesty rośnie dziś szybciej niż Golfa.
Tyle że analitycy ostrzegają: nie ma co liczyć na tak dobre wyniki w kolejnych miesiącach, nie mówiąc już o tym, że dla producentów dążących do pozycji światowego lidera, takich jak Volkswagen, sytuacja nie wygląda najlepiej. Na największym rynku – w Niemczech – jest wręcz fatalnie. Spadek sprzedaży wyniósł tu aż 27 proc. Zaskoczyła pozytywnie Hiszpania, gdzie bezrobocie wzrosło do rekordowych rozmiarów, a mimo to sprzedaż zwiększyła się wobec marca 2009 r. o 63 proc. Jednak rok temu w Hiszpanii sprzedano wyjątkowo mało aut.
Tymczasem zdecydowaną poprawę wyników sprzedaży zaczynają odnotowywać koncerny produkujące auta luksusowe. Dobre są prognozy dla BMW, a poprawa ma następować z miesiąca na miesiąc. W marcu BMW sprzedało o 13,8 proc. więcej aut niż rok temu, a Mercedes o 3,8 proc.
W naszym regionie marzec zakończył się spadkiem o 10 proc., przy czym sytuacja w poszczególnych krajach była bardzo różna. W Czechach nastąpił skok o 40,6 proc., z kolei na Węgrzech rynek załamał się o 53,3 proc.
W Polsce sprzedano 29 346 nowych aut – o 20,28 proc. więcej niż w lutym, ale w skali rok do roku sprzedaż zmalała o 5,66 proc. Po trzech miesiącach rynek niemal się nie zmienił (-0,06 proc.) i wyniósł 79 114 sztuk. Specjaliści uznali to za dobry wynik.
Jeśli chodzi o producentów, to większość powinna być z marca zadowolona. Największa grupa w Europie, Volkswagen, zwiększyła sprzedaż o 8,5 proc., a po trzech miesiącach o 24,6 proc., bo popyt na jej główną markę wzrósł o 27 proc. Szef pionu sprzedaży Christian Kingler twierdzi, że mimo tak dobrych wyników firmę czeka trudny rok. – Dotychczasowa pozytywna tendencja pozwala na optymizm, że osiągniemy w sumie poprawę większą od wzrostu całego rynku – dodał.
Renault może się cieszyć ze skoku sprzedaży Dacii o 8,5 proc. Rumuńska filia osiągnęła 2,1 proc. udziału rynkowego i zrównała się z Seatem, który poprawił sprzedaż o 8 proc.
Wśród marek azjatyckich najlepiej wypadł Nissan, któremu udało się zwiększyć sprzedaż o 42,4 proc. Doskonałe są wyniki dwóch marek koreańskich, Hyundaia i Kii (wzrost o 24,4 proc.), bo właśnie one skorzystały w ubiegłym roku na programach złomowania, więc ich tegoroczny wzrost liczony jest od bardzo przyzwoitej podstawy.
Toyota odczuła skutki problemów z jakością. Popyt na jej auta w Europie zmalał o 13,6 proc. Ale Honda i Suzuki wypadły jeszcze gorzej: -16 proc. i -19 proc.
Źródło: http://www.rp.pl/artykul/9211,462977_Ozywienie_na_rynku_aut.html
Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć
Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni
Data: 2021-04-02
Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?
Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich
Data: 2021-03-30
W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p
Data: 2021-03-26