Orka tańsza dzięki diamentom?

Orka tańsza dzięki diamentom?
Orka tańsza dzięki diamentom?

Dobre wiadomości dla rolników. Pługi, których lemiesze zostały zmodyfikowane diamentem przypominającym węgiel wcinają się w ziemię ze znacznie obniżonym tarciem, dzięki czemu orkę można prowadzić albo słabszym traktorem lub szybciej, zużywając przy tym znacznie mniej paliwa - informuje PAP-Nauka w Polsce.

Każdego roku, w kraju przypominającym wielkością Niemcy oraz podobnym agrarnym zaawansowaniem technologicznym, zużywa się około miliarda litrów paliwa na prace polowe związane z rolnictwem. Jest to ogromna ilość, przez co nawet kilkuprocentowa redukcja stanowiłaby wielkie oszczędności, które w rolnictwie odbiłyby się na niemal każdym konsumencie (niższe ceny produktów rolnych, a co za tym idzie niższe ceny żywności).
Ponieważ za zużycie paliwa w rolnictwie, szczególnie podczas prac polowych (np. orka i bronowanie) głównie odpowiada tarcie maszyn rolniczych o glebę, naukowy z Fraunhofer Institute for Mechanics of Materials IWM, wraz z innymi instytutami badawczymi współpracującymi w ramach projektu RemBob postanowili w nowoczesny sposób rozwiązać problem zbyt dużego tarcia, przez co obniżyć niebotyczne zużycie paliwa notowane każdego roku przez rolników.
Kluczem do sukcesu okazała się węglowa powłoka (DLC, ang. diamond-like carbon), w postaci amorficznego węgla o niektórych cechach zbliżonych do diamentu, stosowana od lat np. przy konstrukcji tak zwanych twardych dysków komputerowych - tutaj wzmacniane są łożyska, by nie ulegały szybkiemu zużyciu.
W przypadku maszyn rolniczych, naukowcy nanieśli warstwę DLC na powierzchnię elementów maszyn mających bezpośredni kontakt z glebą. Dzięki temu tarcie występujące podczas bronowania czy orki, pomiędzy ziemią, a broną lub pługiem zostało zredukowane o około 50 procent.
Fakt ten spowodował, że do prac polowych prowadzonych za pomocą maszyn zmodyfikowanych DLC można było użyć słabszych i lżejszych traktorów lub wykorzystać szersze maszyny, czyli znacznie skrócić czas prac polowych.
Według naukowców, nowa powłoka ograniczająca tarcie powstające podczas bronowania czy orki, samą swoją obecnością na powierzchni używanych w rolnictwie maszyn, wpływa na zmniejszenie zużycia paliwa o około 30 procent. Jest to ogromna ilość, o bardzo dużej wartości bezpośrednio powiązanej z końcowymi cenami płodów rolnych.
Aktualnie prowadzone są prace nad wydłużeniem żywotności modyfikującej powłoki diamentowej, tak by ta nie była ścierana w zbyt krótkim czasie. Krótkoterminowym celem prac badawczych jest stworzenie warstwy, która wytrzyma trudy 20 kilometrów intensywnych prac polowych.

Źródło: http://www.wrp.pl/Indhold/sider/show_article-7/default.aspx?id=9670

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26