Nowość w pilarkach panelowych

Nowość w pilarkach panelowych
Nowość w pilarkach panelowych

Rosnące wymagania klientów sprawiają, że producenci maszyn ciągle udoskonalają konstrukcje swoich maszyn, dając nowe możliwości przyszłym użytkownikom. Przykładem mogą być wprowadzone niedawno przez Schellinga nowe rozwiązania w ofercie pilarek panelowych.

- Zaprezentowane po raz pierwszy na targach LIGNA 2009 w Hanowerze opcje automatycznnego wykonywania cięć trzeciorzędowych czy systemu automatycznego etykietowania formatek jeszcze przed procesem rozkrajania znalazły duże zainteresowanie wśród producentów mebli - informuje Daniel Stalenczyk z firmy Schelling Polska. - Dodatkowo, dla naprawdę wymagających klientów Schelling wprowadził automatyczny magazyn płyt oraz system zarządzania i magazynowania odpadów użytkowych HPO X Bob. Opcje te są już dostępne we wszystkich modelach pilarek serii FH.
Rozwiązaniem, które zastosował Schelling, by skrócić czas rozkroju pakietu płyt i zwiększyć wydajność pilarki jest system automatycznie wykonujący cięcia trzeciorzędowe.
- Zdarza się często, szczególnie przy krótkoseryjnej i niepowtarzalnej produkcji, że w planie rozkroju pojawiają się elementy, dla których po wycięciu tak zwanych pasów, czyli po wykonaniu cięć pierwszorzędowych, nie można uzyskać szerokości końcowych - mówi Daniel Stalenczyk. - W takim układzie po obróceniu wyciętych już pasów i przecięciu ich do długości operator maszyny musi jeszcze raz obrócić i włożyć do pilarki niektóre elementy, aby rozciąć je do wymaganej szerokości poprzez cięcie trzeciorzędowe. Nowe rozwiązanie daje możliwość wykonywania cięć trzeciorzędowych wspólnie z cięciami pierwszorzędowymi. Program optymalizacji, spięty ściśle z tą opcią, tak rozkłada formatki, aby wszystkie ewentualne cięcia trzeciorzędowe mogły być wykonane wspólnie z rozcinaniem pasów. Przy niepowtarzalnej produkcji takie plany rozkroju zdarzają się dosyć często, a w takim układzie opcja zdecydowanie przyspiesza cykl uzyskania gotowych elementów, co wpływa na wydajność czasową pilarki.

Automatyczne etykietowanie
Kolejnym rozwiązaniem wprowadzonym przez Schellinga jest automatyczne naklejanie etykiet na formatki jeszcze przed procesem rozcinania.
- Dotychczasowe rozwiązanie, które oferuje większość producentów pilarek panelowych polegało na tym, że operator po ucięciu gotowej formatki lub pakietu formatek odbierał z drukarki umieszczonej przy stołach odbiorczych etykietę i naklejał ją na wycięte elementy - mówi Daniel Stalenczyk. - Nowe rozwiązanie Schellinga zwalnia operatora z wykonywania tej pracy. Nowatorskie urządzenie etykietujące umieszczone na załadowczej belce zgarniającej wykonuje tę operację automatycznie, jeszcze przed procesem rozcinania. Etykiety naklejane są na płyty leżące na podnośniku zgodnie z rozmieszczeniem w jakim mają być rozcinane formatki, tak aby każda etykietka znalazła się w określonym wcześniej miejscu po procesie rozcinania. Automatyczne etykietowanie elementów w pełni eliminuje ewentualne błędy i pomyłki operatora. Dodatkowo daje gwarancję, że etykietka zostanie naklejona zawsze na element, do którego jest przypisana.

Magazyn odpadów
Oprócz automatycznego magazyny firma Schelling oferuje nowy moduł oprogramowania HPO o nazwie X Bob. Oprogramowanie to umożliwia zarządzanie odpadami użytkowymi powstającymi w procesie rozcinania.
- X Bob w porównaniu do znanych i dostępnych już na rynku systemów zarządzania odpadami pozwala na prowadzenie magazynu odpadów w czasie rzeczywistym - informuje Daniel Stalenczyk.
Podstawą do funkcjonowania tego modułu jest zdefiniowanie odpadu, czyli dokładne wskazanie przez użytkownika czym jest dla niego odpad użytkowy. Następnym etapem jest wirtualne zdefiniowanie magazynu w aplikacji sterującej, zgodnie z wyglądem fizycznym dostępnego magazynu, ponieważ X Bob organizuje magazyn z podziałem na boksy (miejsca odkładcze) posiadające unikalne numery. Od tego momentu każdy powstający na maszynie odpad ma automatycznie przypisany numer boksu, do którego powinien być odłożony. Dodatkowo aplikacja w pełni planuje odpady i na bieżąco podaje ich stan faktyczny. Użytkownik w każdym momencie może sprawdzić, co dzieje się z danym odpadem. Dzięki automatycznej numeracji odpadów i przyporządkowanym do nich boksom możliwa jest szybka ich lokalizacja. Wszystkie operacje rezerwacji odpadówt, zwolnienia boksu, planowanie boksu itp. odbywają się w sposób automatyczny.

Źródło: http://www.drzewny.pl/page,8065,d_id,10268,Nowosc-w-pilarkach-panelowych.html

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26