Nowa - elektryczna - era w historii Nissana
<b>Nissan Motor Co., Ltd. zaprezentował w Jokohamie model LEAF - pierwszy na świecie samochód o zerowej emisji, oferowany w przystępnej cenie. LEAF, zaprojektowany specjalnie pod kątem napędu zasilanego akumulatorem litowo-jonowym, jest hatchbackiem średniej wielkości z pełnowartościowymi miejscami dla pięciu osób. Zasięg samochodu wynosi ponad 160 km, co odpowiada potrzebom konsumentów eksploatujących taki pojazd w realnych warunkach.</b>
Pojazd, którego rynkową premierę w Japonii, USA i Europie zaplanowano na koniec 2010 r., rozpoczyna nową erę mobilności - erę zerowej emisji. Samochód jest realizacją wizji Nissana zakładającej radykalną transformację oraz owocem prowadzonych od kilkudziesięciu lat inwestycji i badań.
- Nissan LEAF to olbrzymie osiągnięcie, z którego wszyscy pracownicy Nissana mogą być bardzo dumni - powiedział szef Nissana Carlos Ghosn. - Ogrom włożonej pracy wreszcie przyniósł realne efekty w postaci nadającego się do normalnej eksploatacji samochodu o zerowej, a nie tylko obniżonej emisji. To pierwszy etap fascynującej podróży - dla ludzi na całym świecie, dla Nissana i dla branży.
Najważniejsze cechy modelu LEAF to m.in: zespół napędowy i platforma o zerowej emisji, przystępna cena, wyraziste wzornictwo, zasięg pozwalający na eksploatację w realnych warunkach 160 km, Connected Mobility czyli zaawansowany system inteligentnego transportu (IT)
Nazwa "LEAF" to nawiązanie do cech samochodu. Podobnie jak liście (ang.: leaf = liść) oczyszczają powietrze, Nissan LEAF eliminuje zanieczyszczenia powstające w trakcie eksploatacji tradycyjnego pojazdu. Ceny modelu zostaną ogłoszone w terminie bliższym planowanej na koniec 2010 r. daty rozpoczęcia sprzedaży, jednakże firma spodziewa się, że będą to ceny konkurencyjne, porównywalne z cenami dobrze wyposażonych pojazdów z segmentu C. Można także oczekiwać, że zakup modelu LEAF będzie premiowany w różnych lokalnych, regionalnych i krajowych systemach ulg podatkowych i zachęt na rynkach całego świata. Dodatkowym atutem jest mniej skomplikowana konstrukcja mechaniczna pojazdu w porównaniu z tradycyjnymi autami napędzanymi silnikami benzynowymi, dlatego Nissan LEAF ma być przyjazny nie tylko dla środowiska, ale i dla kieszeni.
<b>Mobilność z zerową emisją</b>
Nissan LEAF jest napędzany akumulatorami litowo-jonowymi o laminowanej konstrukcji, generującymi moc ponad 90 kW, natomiast sam silnik elektryczny rozwija moc 80 kW i maksymalny moment obrotowy 280 Nm. Takie parametry mają zapewnić odpowiednią elastyczność i przyjemność z jazdy, do jakiej konsumenci przyzwyczaili się w przypadku pojazdów z tradycyjnym napędem benzynowym.
Inaczej niż w pojazdach z silnikami spalinowymi, w modelu Nissan LEAF nie ma rury wydechowej. Połączenie układu umożliwiającego hamowanie z odzyskiem energii oraz akumulatora litowo-jonowego o konstrukcji laminowanej pozwala uzyskać zasięg ponad 160 km (100 mil) po pełnym naładowaniu (wg amerykańskiego standardu LA4 mode).
Więcej na:
Źródło: http://motoryzacja.wnp.pl/nowa-elektryczna-era-w-historii-nissana,5693_2_0_0.html
Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć
Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni
Data: 2021-04-02
Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?
Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich
Data: 2021-03-30
W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p
Data: 2021-03-26