Naftowe strategie na trudne czasy

Naftowe strategie na trudne czasy
Naftowe strategie na trudne czasy

Polski przemysł naftowy i chemiczny dostosowuje swoje plany i ambicje do zmieniających się realiów globalnej gospodarki. Wiedza o własnych ograniczeniach nie wyklucza ekspansji i realizacji śmiałych inwestycji.

Na rynku naftowym zdominowane przez działalność rafineryjną polskie podmioty z coraz większym niepokojem spoglądają na wskaźniki sytuacji makroekonomicznej. Rozwiązaniem wydaje się zmiana struktury przychodów firm i dalszy rozwój dostępu do własnych źródeł surowca. Trudniej jest również w sektorze chemicznym, który poszukuje dla siebie odpowiednich nisz rynkowych.

Na minusie

Agencja Informacji Energetycznej (Energy Information Administration), statystyczne ramię amerykańskiego Departamentu Energii, wyliczyła niedawno, że w 2013 roku europejskie rafinerie, w przeciwieństwie do amerykańskich, po raz pierwszy od wielu lat przeciętnie nie zarabiały na przerobie ropy naftowej. Zdaniem amerykańskich ekspertów średnia marża na przerobie ropy w Europie zmniejszyła się z blisko 2 dol. na baryłkę w 2012 r. do -0,2 dol./b w 2013 r. i był to pierwszy ujemny wynik tego wskaźnika od momentu rozpoczęcia monitorowania tego rynku przez agencję w 2004 roku. Pierwszy kwartał 2014 roku przyniósł wprawdzie poprawę sytuacji na wszystkich rynkach, ale średni poziom marż w Europie nadal nie przekraczał poziomu 1 dol./b.

Polskie rafinerie, choć na tle Europy i tak relatywnie nowoczesne i efektywne, szczególnie w przypadku zakładu w Gdańsku po zakończeniu programu inwestycyjnego 10+, nie są wyjątkiem i musiały borykać się w ciągu ostatnich kilku kwartałów z bardzo trudnymi warunkami zewnętrznymi.

Żeby przekonać się, jak dalece te warunki wpłynęły na działalność operacyjną rafinerii, wystarczy przeanalizować średni poziom modelowej marży rafineryjnej obu krajowych koncernów w latach 2012-2014. W przypadku PKN Orlen łączny poziom marży rafineryjnej oraz dyferencjału Ural/Brent (tj. różnicy między ceną eksportowego gatunku ropy rosyjskiej a referencyjnego dla rynku europejskiego gatunku Brent) wyniósł w dwóch pierwszych kwartałach 2014 roku średnio 3,70 dol. za baryłkę. Dla porównania w czterech kwartałach 2013 roku było to średnio 4,35 dol./b, a w czterech kwartałach 2012 roku przeciętnie 7 dol./b. Tym samym średni poziom tego wskaźnika w obecnym roku zmniejszył się dla płockiego koncernu o 15 proc. wobec poprzedniego roku i niemal o połowę w stosunku do roku 2012.

Autor: Raport Specjalny 2014 (Piotr Apanowicz, Dariusz Malinowski) |

Źródło: http://chemia.wnp.pl/naftowe-strategie-na-trudne-czasy,236619_1_0_0.html

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26