Mikrokredyty dla firm

Mikrokredyty dla firm
Mikrokredyty dla firm

<b>Dopiero w przyszłym roku ruszą unijne mikrokredyty dla najmniejszych firm lub osób, które straciły pracę i chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą. Jedna firma będzie mogła dostać do 25 tys. euro.</b>

W tym roku nie uda się uruchomić nowego instrumentu finansowego Komisji Europejskiej, który ma pomóc najmniejszym firmom w pozyskaniu kapitału na rozwój i przeciwdziałać rosnącemu w Unii Europejskiej bezrobociu. Mowa o zaproponowanych w maju mikropożyczkach dla osób, które straciły pracę i będą chciały założyć własną firmę. Na ten cel KE przeznaczyła 100 mln euro, a łącznie ze środkami Europejskiego Banku Inwestycyjnego do dyspozycji przedsiębiorców będzie 0,5 mld euro.

Pożyczki na razie są propozycją KE i muszą zostać zaakceptowane przez Radę UE oraz unijny parlament. Z tego powodu nie są znane wszystkie szczegóły, dotyczące warunków ich dystrybucji.

Na przykład nie wiadomo, ile środków z 500 mln euro zostanie skierowanych do Polski. Komisarz sugeruje, że mikrokredyty mogą zostać podzielone nie między państwa członkowskie, ale między regiony, które będą wymagały wsparcia w walce z bezrobociem.

Z szacunków KE wynika, że środków UE i EBI starczy na udzielenie w ciągu najbliższych ośmiu lat 45 tys. pożyczek. Przedsiębiorcy będą musieli je spłacać. KE zastanawia się nad mechanizmami częściowego ich umorzenia lub obniżania oprocentowania. Środki na ten cel mają pochodzić z funduszy unijnych.

Mikropożyczki to jeden z elementów nowej unijnej strategii walki z narastającym w Europie bezrobociem. Według niej mają się one stać remedium na problemy z pozyskaniem kredytów bankowych przez małe firmy.

Mikrokredyty nie są pierwszą unijną inicjatywą, która ma pomóc firmom w finansowaniu inwestycji. Pod koniec ubiegłego roku KE zaproponowała przeznaczenie przez Europejski Bank Inwestycyjny 15 mld euro na preferencyjne kredyty dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Źródło: http://www.automatykaonline.pl/wiadomosci/wiadomosc.php?id=3183

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26