Majowa produkcja przemysłowa gorsza niż przed rokiem, ale lepsza niż w kwietniu

Majowa produkcja przemysłowa gorsza niż przed rokiem, ale lepsza niż w kwietniu
Majowa produkcja przemysłowa gorsza niż przed rokiem, ale lepsza niż w kwietniu

W maju br. produkcja sprzedana przemysłu, według wstępnych danych GUS, była niższa o 17% w porównaniu z majem 2019 r., kiedy odnotowano wzrost o 7,7%. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 15,5% niższym niż w analogicznym miesiącu 2019 r. Natomiast w ujęciu narastającym w okresie styczeń-maj br. spadła o 7,9% (r/r).

Spadek produkcji sprzedanej (w cenach stałych), podobnie jak miesiąc wcześniej, odnotowano w 30 działach przemysłu. Największy spadek ponownie dotyczył produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 58,0%. Niższe odczyty zaobserwowano także w produkcji maszyn i urządzeń (o 26,4%), w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego (27,0%), mebli (19,7%), metali (19,0%), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – 17,2%. W czterech działach przemysłu odnotowano wzrost produkcji sprzedanej w porównaniu z majem ub.r., a największy dotyczył produkcji wyrobów tytoniowych (8,1%) oraz urządzeń elektrycznych (1,2%).

Widoczna jest natomiast poprawa w odniesieniu do wyjątkowo trudnego okresu obserwowanego w kwietniu. W porównaniu z kwietniem 2020 r. produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 10,1%. Wzrost produkcji zaobserwowano w 25 działach przemysłu, głównie tych, których produkcja gwałtownie obniżyła się w kwietniu (w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – wzrost wyniósł 109,1% m/m, jako efekt bazy).

W maju 2020 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu spadły o 1,5% w ujęciu rok do roku oraz o 0,1% w porównaniu z kwietniem br. Ceny produkcji budowlano-montażowej wzrosły natomiast odpowiednio o 2,6% (r/r) oraz 0,2% (m/m).

Prognoza produkcji przemysłowej na czerwiec jest oparta o pozytywne dane płynące z badań koniunktury, wzrost zużycia energii elektrycznej w sektorze przemysłowym, niską bazę ub.r. oraz szybszy od oczekiwanego wzrost produkcji w sektorach o dużym znaczeniu w strukturze.

W ocenie Ministerstwa Rozwoju w wariancie optymistycznym spadek produkcji może spowolnić w czerwcu do -5%. Największym zagrożeniem dla tego scenariusza jest sytuacja w górnictwie, które obecnie jest najsilniej dotknięte problemami epidemiologicznymi, w związku z czym powrót na ścieżkę wzrostu produkcji może zostać opóźniony.

Źródło: http://magazynprzemyslowy.pl/artykuly/majowa-produkcja-przemyslowa-gorsza-niz-przed-rokiem-ale-lepsza-niz-w-kwietniu

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26