Konstrukcje stalowe odporne na kryzys
<b>Skutki spowolnienia gospodarczego dotknęły sektor konstrukcji stalowych tylko w niewielkim stopniu, a firmy całkiem nieźle radzą sobie z niełatwą sytuacją rynkową. Postawiły na eksport oraz inwestycje w nowe linie produkcyjne i park maszynowy.</b>
Z informacji, jakie docierają do Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych (PIKS), wynika, że skutki kryzysu nie były szczególnie dotkliwe dla sektora konstrukcji stalowych - mówi Mirosław Tabaczkiewicz, dyrektor biura Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych. - Oczywiście dużym firmom było łatwiej, ale i mniejsze dały sobie radę.
Zdaniem Konrada Jaskóły, prezesa zarządu spółki Polimex-Mostostal SA, nie należy mówić o kryzysie na rynku, raczej o spowolnieniu gospodarki. Mniejsze fir-my w większym stopniu odczuły skutki tego spowolnienia, duże poradziły sobie lepiej.
- Mamy ugruntowaną i mocną pozycję, w związku z czym nie odczuliśmy skutków pogorszenia sytuacji na rynku - zapewnia Jaskóła. - Pracujemy z wykorzystaniem pełnych zdolności produkcyjnych. Nie mamy problemów z produkcją i sprzedażą. Wprawdzie rentowność jest nieco mniejsza na skutek drożejących surowców i tym samym wyrobów stalowych, generalnie jednak nie jest źle.
Na brak zamówień nie narzeka też Mostostal Słupca SA. Spółka jest zaangażowana w budowę autostrady na odcinku Nowy Tomyśl - Świecko. Buduje ponadto most w Małkini (na Bugu) i Koninie (na Warcie) oraz most kolejowy w Modlinie. Uczestniczy też w budowie mostów na trasie A1 na odcinku Pyrzowice-Piekary. Realizuje również inwestycję związaną z Euro 2012. Jest to budowa stadionu Lecha w Poznaniu. Ponadto w ramach kontraktu eksportowego buduje dwa mosty w Niemczech.
- Na 2010 rok mamy zamówienia na 9 tys. ton konstrukcji stalowych - mówi Wojciech Kantarowski, kierownik biura marketingu w Mostostalu Słupca. - Nie mamy powodów do narzekań.
Polska od lat jest znaczącym eksporterem konstrukcji stalowych. Ich największym odbiorcą pozostają kraje Unii Europejskiej, głównie Niemcy. Tylko na rynek niemiecki polskie firmy dostarczają ponad 50 proc. całego eksportu konstrukcji. Eksport w większości obejmuje nieprzetworzone elementy konstrukcji, gotowe do montażu. Część eksportu stanowią m.in. mosty i ich części, wieże, maszty, stolarka metalowa, konstrukcje dachowe, budynki stalowe prefabrykowane.
Jak dodaje Tabaczkiewicz, w ostatnich latach odnotowano znaczący wzrost inwestycji w wielu zakładach. Firmy inwestują w nowe linie produkcyjne i park maszynowy.
- Mimo spowolnienia gospodarki, nie zaniechaliśmy inwestycji - potwierdza Jaskóła. - Już wkrótce uruchamiamy nowy zakład produkcyjny w Siedlcach o powierzchni 35 tys. mkw. i o możliwościach produkcyjnych ponad 2000 ton miesięcznie.
Więcej na ...
Źródło: http://www.wnp.pl/artykuly/konstrukcje-stalowe-odporne-na-kryzys,5954.html
Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć
Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni
Data: 2021-04-02
Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?
Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich
Data: 2021-03-30
W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p
Data: 2021-03-26