Koniec wsparcia dla paliw z biokomponentami

Koniec wsparcia dla paliw z biokomponentami
Koniec wsparcia dla paliw z biokomponentami

<b>Polski rząd zobowiązał się do nieprzedłużania "Wieloletniego programu promocji biopaliw i innych paliw odnawialnych na lata 2008-2014" poza datę 30 kwietnia 2011 r. Decyzja Rady Ministrów wiąże się wymogiem Komisji Europejskiej, która ma notyfikować program.</b>

Okres obowiązywania programu będzie można przedłużyć jedynie w sytuacji, gdy informacje strony polskiej wskazywałyby, że pomoc publiczna nie wystąpiła lub że udzielana pomoc jest zgodna z przepisami Unii Europejskiej.

Niższa akcyza dla benzyny silnikowej i oleju napędowego zawierającego biokomponenty oraz odliczenia podatkowe dla wytwórców biokomponentów to najważniejsze rozwiązania w ramach pomocy publicznej, wspierające rynek biokomponentów i biopaliw ciekłych w Polsce.

Rada Ministrów przyjęła 21 lipca br. „Informację w sprawie notyfikacji programu pomocowego dotyczącego wsparcia dla rozwoju rynku biokomponentów i biopaliw ciekłych w Polsce”. Z informacji wynika, że koniecznym warunkiem zatwierdzenia rozwiązań wspierających rynek biopaliw i biokomponentów jest zobowiązanie polskiego rządu, iż nie będą one obowiązywały dłużej niż do 30 kwietnia 2011 r. Komisja Europejska poinformowała o tym w trybie roboczym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który koordynuje konsultacje z KE.

Okres obowiązywania notyfikowanego programu mógłby zostać przedłużony jedynie w sytuacji, gdy dane dotyczące m.in. cen paliw i biopaliw, wskazałyby, że udzielane wsparcie jest w całości przenoszone na konsumentów w formie obniżenia cen, lub że udzielana pomoc jest zgodna z postanowieniami Wytycznych Wspólnotowych w sprawie pomocy państwa na ochronę środowiska.

Zgodnie z Informacją, od notyfikacji KE zależy praktyczne zastosowanie 2 ustaw uchwalonych przez Sejm RP w 2007 roku. Chodzi o ustawę z dnia 11 maja 2007 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw oraz z 23 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ustawa z dnia 11 maja 2007 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw określa m.in. stawki podatku akcyzowego dla benzyny silnikowej i oleju napędowego. Zgodnie z nią zastosowano obniżoną stawkę podatku akcyzowego dla biokomponentów stanowiących samoistne paliwa w wysokości 1 grosza na litr oraz zmniejszono obciążenia w akcyzie dla benzyny silnikowej, zawierającej powyżej 2 proc. biokomponentów. W związku z powyższym stawka akcyzy została obniżona o 1,565 zł od każdego litra biokomponentów dodanych do benzyny.

Ponadto zmniejszono obciążenia w akcyzie dla oleju napędowego, zawierającego powyżej 2 proc. biokomponentów, w wyniku czego stawka akcyzy została obniżona

o 1,048 zł od każdego litra biokomponentów dodanych do oleju napędowego. Natomiast biokomponenty stanowiące samoistne paliwa zostały wyłączone z grupy wyrobów podlegających opłacie paliwowej, o której mowa w ustawie o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym.

Z kolei w ustawie o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzono przepis, zgodnie z którym wytwórcy biokomponentów mogą za lata podatkowe 2007-2014 odliczać od podatku kwotę stanowiącą 19 proc. nadwyżki kosztów wytworzenia biokomponentów nad kosztami wytworzenia paliw ciekłych o takiej samej wartości opałowej.

Źródło: http://nafta.wnp.pl/koniec-wsparcia-dla-paliw-z-biokomponentami,85261_1_0_0.html

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26