Komu służy legislacja na rynku motoryzacyjnym?

Komu służy legislacja na rynku motoryzacyjnym?
Komu służy legislacja na rynku motoryzacyjnym?

Z prezentowanej w poniedziałek 11 czerwca br. informacji z konferencji prasowej Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych wynikało, że minister infrastruktury poprawia własny projekt ustawy o dopuszczeniu pojazdów do ruchu drogowego. Według organizatorów konferencji, jego przyjęcie w proponowanej postaci cofnie polski rynek części samochodowych o wiele lat pod względem wywalczonego stanu wolnej konkurencji.
Problemem jest m.in. proponowany wymóg homologacji wszystkich części zamiennych, a nie tylko mających wpływ na bezpieczeństwo i ochronę środowiska. Przy tej okazji mogą powstać liczne ograniczenia w produkcji, co sprawi, że - wbrew ogólnym unijnym zasadom o wolnym rynku i obowiązującego od roku rozporządzenia Komisji i Rady Europejskiej o stosowaniu tzw. zamienników części (GVO) na pierwszy montaż i do serwisu autoryzowanego - klienci warsztatów naprawczych będą zmuszani znów do korzystania z oryginalnych części zamiennych.

Z prośbą o przedstawienie drugiego punktu widzenia zwróciliśmy się do ministerstwa infrastruktury. Poniżej publikujemy nasze pytania i (z niewielkimi skrótami i korektą) odpowiedzi tego urzędu, których w jego imieniu udzieliła Teresa Jakubowicz wicedyrektor Biura Informacji i Promocji.

Pozostawiamy je bez komentarza, jednak uważamy, że nie uzyskaliśmy jasnego przekazu, w czyim interesie leżą projektowane zmiany. Nie wydaje się, by leżały one w interesie producentów tzw. zamienników, warsztatów samochodowych, a także ich klientów.

Jaka jest cel proponowanych regulacji?

- Projekt ustawy o dopuszczeniu pojazdów do ruchu drogowego dokonuje przede wszystkim implementacji zapisów zawartych w dyrektywie 2007/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 5 września 2007 r. Ustanawia ona ramy dla homologacji pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, części i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów. Nadrzędną rolą jest zharmonizowanie procedury homologacji tego typu w krajach członkowskich UE, przy zachowaniu jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

W celu wykonywania zadań władzy homologacyjnej w Polsce, która obecnie jest sprawowana przez ministra właściwego do spraw transportu, a w związku z implementacją ww. dyrektywy, projekt przewiduje przekazanie całości zagadnień związanych z homologacją dyrektorowi Transportowego Dozoru Technicznego (TDT) […].

Przygotowanie ww. projektu ustawy podyktowane jest również potrzebą zmian w systemie badań technicznych pojazdów oraz w systemie funkcjonowania stacji kontroli pojazdów […].

Czy i w jakim zakresie projekt konsumuje, a w jakim pomija: rozporządzenie Rady i PE w sprawie tzw. zamienników części zamiennych (GVO) oraz powstanie dzięki temu lepszych warunków do konkurencji na rynku części i akcesoriów oraz usług naprawczych?

Czy zważywszy na istnienie dużego rynku producentów części zamiennych (900 podmiotów), projekt uwzględnia możliwe skutki budżetowe (np. ograniczenie produkcji części zamiennych - mniejsze wpływy budżetowe) i społeczne (możliwa redukcja zatrudnienia i wzrost bezrobocia)?

Więcej na...

Źródło: http://motoryzacja.wnp.pl/komu-sluzy-legislacja-na-rynku-motoryzacyjnym,145630_1_0_0.html

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26