Komisja Europejska wspiera upowszechnienie pojazdów elektrycznych
Komisja Europejska wesprze kwotą 24,2 mln euro paneuropejską inicjatywę "electromobility" (Green e-motion), czyli współpracy 42 partnerów z różnych gałęzi przemysłu, producentów samochodów elektrycznych, gmin, uniwersytetów i instytucji badawczych na rzecz wymiany doświadczeń i rozwoju know-how w upowszechnieniu pojazdów elektrycznych w Europie.
Mający czteroletnią historię projekt "Zielonej mobilności" (Green e-motion) jest częścią Europejskiej Inicjatywy Zielonych Samochodów, która będzie finansowana z siódmego programu ramowego badań i rozwoju. Ma on na celu: porównanie dwunastu regionalnych i krajowych inicjatyw i technologii rozwoju electromobility w ośmiu państwach członkowskich.
Umożliwi to wybór najlepszych rozwiązań i ich upowszechnienia w Europie.
Projekt będzie obejmować różne typy pojazdów elektrycznych, rozwój inteligentnych sieci energetycznych, innowacyjnych rozwiązań technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz koncepcji tzw. mobilności miejskiej. Interoperacyjna platforma ma umożliwić opracowanie nowych usług transportowych i innowacyjnych systemów rozliczeń.
Partnerami inicjatywy Green e-motion są przedsiębiorstwa przemysłowe (Alstom, Bosch, IBM, SAP i Siemens), usługowe (Dansk Energi, EFR, Endesa, Enel, ESB, Eurelectric, Iberdrola, RWE i PPC), producenci samochodów (BMW, Daimler, Micro-Vett, Renault i Nissan), gminy i miasta (Dublin, Cork, Kopenhaga, Bornholm, Malmö, Malaga, Rzym, Barcelona i Berlin), uniwersytety i ośrodki badawcze (Cartif Cidaut, DTU, ESK, ERSE, Imperial, IREC, LABEIN i TCD) oraz instytuty technologiczne (DTI, TÜV Nord).
Wartość realizacji całego programu Green e-motion wynosi 41,8 mln euro. Pomoc finansowa KE wspisuje się w ogłoszoną przedwczoraj strategię rozwoju transportu UE do 2050 roku, która zakłada m.in. radykalne zmniejszenie emisji spalin przez ten sektor (o 60 proc.), przy jednoczesnym jego rozwoju i wzroście zatrudnienia, dzięki przejściu na alternatywne i „zielone” technologie napędu pojazdów.
Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć
Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni
Data: 2021-04-02
Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?
Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich
Data: 2021-03-30
W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p
Data: 2021-03-26