Jak zmniejszyć zużycie energii przez wytłaczarki?

Jak zmniejszyć zużycie energii przez wytłaczarki?
Jak zmniejszyć zużycie energii przez wytłaczarki?

Kierownictwo każdego zakładu produkcyjnego musi sprostać wielu wyzwaniom, wśród których do najważniejszych należą: oszczędność energii, zapewnienie niezawodności eksploatacji urządzeń oraz obniżenie kosztów ich konserwacji. Firma Emerson Industrial Automation dostarcza rozwiązania, które mają na celu zaspokojenie w tym zakresie potrzeb przedsiębiorstw - w tym także firm działających w branży tworzyw sztucznych.

Przykładem może być rozwiązanie zaproponowane duńskiej firmie Stål & Plast, specjalizującej się w wytłaczaniu tworzyw. Usprawnienie procesów produkcyjnych firmy odbyło się dzięki wymianie w wytłaczarkach trzech zużytych silników prądu stałego (jeden o mocy 175 kW i dwa 71 kW) na energooszczędne silniki Dyneo z magnesami trwałymi oraz napęd o zmiennej prędkości Unidrive M. Wymagały albo generalnej regeneracji, albo kosztownej i czasochłonnej wymiany, gdyż nowe silniki musiałyby być wykonane na zamówienie.

Przy zastosowaniu urządzeń firmy Emerson średnie roczne oszczędności energii oszacowano na poziomie 9 proc., co odpowiada 90 tys. kWh. Jest to szczególnie istotne w perspektywie długookresowej, biorąc pod uwagę fakt, że w okresie 10 lat 95 proc. łącznych kosztów silnika elektrycznego przypada bezpośrednio na zużycie energii. Wytłaczarka odpowiada za 75 proc. całkowitych kosztów zużycia energii w zakładzie, z czego większość przypada na silniki wytłaczarki.

Ponieważ technologia prądu stałego jest kosztowna i przestarzała pod względem zużycia energii, a ponadto wiąże się z wysokimi kosztami eksploatacji i konserwacji, Jacob Braa Sørensen, dyrektor zarządzający Stål & Plast A/S, po konsultacjach z Emerson Industrial Automation zdecydował się zmodernizować zakład wytłaczania i zakupić w firmie Leroy Somer wysokowydajne silniki Dyneo, które są sterowane przez napęd o zmiennej prędkości Control Techniques Unidrive M700. Głównym powodem wyboru technologii silników z magnesami stałymi było przede wszystkim długofalowe zmniejszenie zużycia energii, a także wyższy roboczy moment obrotowy, niezawodność rozwiązań z magnesami stałymi oraz bardzo niskie koszty konserwacji w porównaniu z technologią prądu stałego.

Duńska firma Stål & Plast A/S produkuje systemy platform stosowane w szklarniach i szkółkach ogrodniczych na całym świecie. Od 1984 r. Stål & Plast A/S wytwarza z polistyrenu wysokoudarowego produkty do przepływowo-odpływowego systemu upraw.

Źródło: http://www.plastech.pl/wiadomosci/Jak-zmniejszyc-zuzycie-energii-przez-wytlaczarki-10166

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26