Gigantyczne przejęcie w branży maszyn górniczych
Największy na świecie producent sprzętu budowlanego i maszyn górniczych, amerykański koncern Caterpillar, kupuje działający w branży górniczej koncern Bucyrus International. Wartość transakcji to 7,6 mld dolarów.
- Od kilku lat klienci z firm górniczych pytają nas o możliwość rozszerzenia naszej oferty zarówno produktów, jak i usług. Przejęcie Bucyrus International jest naszą odpowiedzią na te sugestie - mówi prezes i dyrektor generalny Caterpillar Oberhelman Doug.
Mający siedzibę w Peorii (stan Illinois) koncern to największy na świecie producent maszyn budowlanych, górniczych a także silników dieslowskich i silników gazowych. Zatrudnia około 100 tys. pracowników, a swoje zakłady ma na całym świecie, w tym także w Polsce.
Również Bucyrus jest znany dobrze na naszym rynku. W 2007 roku przejął on uznanego niemieckiego producenta maszyn górniczych - koncern DBT. Od 2008 roku połączone firmy oznaczały swoje produkty jedną marką: Bucyrus.
Jak tłumaczą przedstawiciele potentata, akwizycja Bucyrusa jest decyzją strategiczną wynikającą z konieczności wzmocnienia pozycji lidera w produkcji urządzeń górniczych.
Caterpillar zamierza pozostawić siedzibę części górniczej spółki w South Milwaukee, skąd wywodzi się Bucyrus. Także pod tą marką będzie nadal sprzedawał swoje wyroby.
Caterpillar oszacował, że transakcja nie tylko wzmocni pozycje spółki, ale i pozwoli zaoszczędzić miliony. Rocznie z tytułu synergii spółka zaoszczędzi około 400 mln dolarów.
Główne obszary synergii to:
- połaczenie sieci sprzedaży,
- ujednolicenie serwisu,
- wykorzystanie niektórych podzespołów i silników jednej firmy w urządzeniach drugiej.
Największym samobieżnym produktem Caterpillar jest gigantyczna wywrotka Cat 797. Jej waga z ładunkiem sięga 647 ton. Z pełnym obciążeniem może ona rozwijać prędkość prawie 70 km na godzinę. Sam pojazd bez ładunku wazy 200 ton.
Źródło: http://gornictwo.wnp.pl/gigantyczne-przejecie-w-branzy-maszyn-gorniczych,125344_1_0_0.html
Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć
Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni
Data: 2021-04-02
Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?
Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich
Data: 2021-03-30
W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p
Data: 2021-03-26