G7: ożywienie gospodarcze nie jest ugruntowane

G7: ożywienie gospodarcze nie jest ugruntowane
G7: ożywienie gospodarcze nie jest ugruntowane

<b> Zdecydowane działania antykryzysowe rządów przyczyniły się do ożywienia w światowej gospodarce, lecz wciąż nie jest ono ugruntowane i następuje zbyt wolno, aby zahamować wzrost stopy bezrobocia - zgodzili się ministrowie finansów siedmiu najbogatszych państw świata (G7), którzy spotkali się w sobotę w Stambule.</b>

W oświadczeniu kończącym szczyt przedstawiciele G7 (Stany Zjednoczone, Japonia, Kanada, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy) ocenili, że jest jeszcze zbyt wcześnie, aby przerwać fiskalne i pieniężne programy, mające na celu pobudzenie gospodarki.

"Opracowanie planu wycofania się z działań stymulacyjnych jest konieczne, ale wciąż nie znaleźliśmy się w punkcie, w którym faktyczne przerwanie tych działań byłoby rozsądnym posunięciem" - powiedział sekretarz skarbu USA Timothy Geithner.
Ministrowie finansów G7 ostrzegli w oświadczeniu końcowym, że "nadmierna zmienność kursów wymiany walut ujemnie wpływa na stabilność w gospodarce i sektorze finansowym".

Choć nie odnieśli się bezpośrednio do silnej przeceny dolara z ostatnich miesięcy (od marca osłabił się względem koszyka sześciu walut o 12 proc.), która sprawia, że eksport do USA staje się dla amerykańskich partnerów handlowych mniej opłacalny, to właśnie ten problem mieli najwyraźniej na myśli. Zarówno Geithner, jak i francuska minister finansów Christine Lagarde podkreślili bowiem w wypowiedziach dla mediów, że świat potrzebuje obecnie silnego i stabilnego dolara.

Przedstawiciele najbogatszych gospodarek świata poruszyli również problem globalnej nierównowagi finansowej, uważanej przez wielu ekonomistów za fundamentalne źródło kryzysu finansowego. Terminem tym określa się permanentne deficyty na rachunkach obrotów bieżących jednych państw (głównie USA), finansowane dzięki nadwyżkom w innych państwach (w szczególności w Chinach).

Ministrowie finansów G7 wskazali, że Chiny muszą pozwolić na aprecjację juana względem dolara, co pobudziłoby popyt wewnętrzny i ograniczyło eksport do USA, a w efekcie przyczyniło się do zmniejszenia globalnej nierównowagi finansowej.

Przed wybuchem kryzysu władze w Pekinie dopuszczały stopniowe umacnianie się juana, ale w lipcu 2008 r. zablokowały ten proces.

Źródło: http://finanse.wnp.pl/g7-ozywienie-gospodarcze-nie-jest-ugruntowane,90597_1_0_0.html

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26