Europejskie giełdy reagują po zamachach w Paryżu

Europejskie giełdy reagują po zamachach w Paryżu
Europejskie giełdy reagują po zamachach w Paryżu

Europejskie giełdy odnotowały w poniedziałek na otwarciu spadki, stymulowane zniżką kursów akcji firm związanych z turystyką i handlem artykułami luksusowymi w następstwie piątkowych zamachów terrorystycznych w Paryżu, w których zginęło 129 osób.
Ogólnoeuropejski wskaźnik giełdowy FTSEurofirst 300 obniżył się o 0,4 proc., a główny wskaźnik giełdy paryskiej CAC o 0,6 proc. Ogólnoeuropejski wskaźnik kursów spółek branży turystyczno-wypoczynkowej STOXX Europe 600 Travel and Leisure doznał spadku o 2,3 proc.
Akcje francuskiej grupy hotelowej Accor straciły na otwarciu około 7 proc. Notowania będącej operatorem paryskich lotnisk Charles de Gaulle i Orly spółki Aeroports de Paris obniżyły się o 5 proc., o tyle samo spadły akcje Air France. W przypadku spółki Eurotunnel spadek wyniósł 4,5 proc.
Akcje prowadzących handel artykułami luksusowymi francuskich spółek Hermes, LVMH i Kering, których klientelę stanowią w znacznym stopniu turyści zagraniczni, poszły w dół po około 3 proc.
Wyraźny wzrost odnotowały tylko akcje spółek energetycznych, co jest efektem wzrostu cen ropy po francuskich atakach odwetowych na Państwo Islamskie w Syrii.
Jak pisze Reuters, wydarzenia w Paryżu zaowocują zapewne w perspektywie krótkoterminowej tendencją zniżkową w odniesieniu do akcji firm oferujących usługi turystyczne i dobra luksusowe, lecz tylko niewielu analityków oczekuje tutaj skutków długotrwałych lub istotnych zmian w trendach rynkowych.

Źródło: http://finanse.wnp.pl/europejskie-gieldy-reaguja-po-zamachach-w-paryzu,261403_1_0_0.html

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26