Europejski debiut największego na świecie wyłącznika generatorowego
W Elektrowni systemowej Kozienice w Polsce zostanie zainstalowany największy wyłącznik generatorowy (GCB) w Europie. Wyłącznik typu HEC 9-250 XL produkowany przez ABB zostanie zamontowany na bloku 11 o mocy 1075 MW. Blok ten będzie największym blokiem energetycznym w kraju.
Zużycie energii elektrycznej w Polsce stale rośnie i taka tendencja przewidywana jest w następnych dekadach. Rosnące zapotrzebowanie na energię wymusza budowę nowych elektrowni oraz modernizację starszych bloków. Blok 11 Elektrowni Kozienice położonej na południe od Warszawy stanie się najnowocześniejszym blokiem energetycznym w swojej klasie.
Dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologii oraz niskim kosztom eksploatacji wyłączniki generatorowe produkcji ABB są wykorzystywane w Kozienicach już od czterech dekad. Pierwszymi zainstalowanymi wyłącznikami były - dostarczone w latach 70-tych ubiegłego stulecia przez Brown Boveri & Cie (BBC) - wyłączniki wydmuchowe typu DR. W latach 2000 - 2001 zostały one zastąpione wyłącznikami typu HEC 6 w technologii SF6, które skutecznie funkcjonują do dzisiaj.
Wyłącznik GCB HEC 9-250XL (prąd znamionowy 33 500 A, prąd zwarciowy 250kA) powstanie w renomowanej i nagradzanej fabryce w Zurichu w Szwajcarii. Od momentu wprowadzenia go na rynek w 2012 roku, HEC 9 pozostaje niedoścignionym wyłącznikiem o wysokiej sprawności i niewielkich kosztach eksploatacji, który spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa i niezawodności wypracowane dla największych bloków energetycznych - do 1 800 MW.
Firma ABB posiada najszerszą i najnowocześniejszą ofertę wyłączników generatorowych, w technologii SF6, w zakresie wartości prądu zwarciowego, od 63 kA do 300 kA, oraz prądu znamionowego, od 6 300 A do ponad 50 000 A, która jest w stanie sprostać wymaganiom wszystkich typów bloków energetycznych na świecie.
Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć
Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni
Data: 2021-04-02
Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?
Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich
Data: 2021-03-30
W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p
Data: 2021-03-26