Dystrybucja stali: kiepsko, ale lepiej
Po trwających wiele miesięcy spadkach cen wyrobów stalowych widać pierwsze symptomy poprawy. Ale zatory płatnicze będą narastać, jeśli banki i instytucje finansujące nie poluzują swej polityki w stosunku do firm dystrybucyjnych.
Według danych Polskiej Unii Dystrybutorów Stali, od drugiego kwartału 2009 roku można zaobserwować nieznaczny wzrost sprzedaży i zakupów stali oraz zwiększenie stanu zapasów.
- W pierwszych miesiącach odnotowaliśmy spadki sprzedaży - mówi Andrzej Ciepiela, dyrektor Polskiej Unii Dystrybutorów Stali. - W wyrobach płaskich było to 14 procent, natomiast w wyrobach długich 20 procent. Warto jednak zauważyć, że w przypadku prętów żebrowanych odnotowano wzrost o 30 procent.
Firmy dystrybucyjne zmniejszają stany magazynowe i skracają czas dostaw wyrobów stalowych.
- W niektórych asortymentach obserwowany jest także niewielki wzrost cen, co świadczy o ożywieniu rynku - podkreśla Ciepiela. - Przykładowo w Europie Północnej odnotowano 10-procentowy wzrost cen prętów żebrowanych. To dobra wiadomość dla rynku i dystrybutorów.
W opinii dystrybutorów, w drugim półroczu 2009 roku wzrośnie popyt z uwagi na niskie stany magazynowe odbiorców stali. To z kolei w połączeniu ze spodziewanym wzrostem cen powinno się przełożyć na lepsze wyniki finansowe dystrybutorów wyrobów hutniczych.
- Producenci, zapowiadając podwyżki cen stali, będą chcieli "odbić" sobie straty z poprzednich, mniej udanych miesięcy - uważa Jerzy Bernhard, prezes zarządu Stalprofilu SA. - Na rynku widać pierwsze symptomy poprawy sytuacji. Firmy mają coraz więcej zamówień, a zatem rośnie sprzedaż wyrobów stalowych.
Dystrybutorzy wiążą także spore nadzieje na dalszą poprawę sytuacji z inwestycjami infrastrukturalnymi, na które przeznaczone zostaną znaczne środki unijne. To niewątpliwie zwiększy popyt na stal budowlaną (walcówka, pręty), a w dalszej kolejności na stal konstrukcyjną (profile stalowe).
Zator ma wielkie oczy
Jeżeli instytucje bankowe, ubezpieczające i faktoringowe nie poluzują swej polityki w stosunku do firm, może pojawić się problem zatorów płatniczych -przestrzegają dystrybutorzy wyrobów stalowych.
Firmy stalowe mają coraz większe problemy z uzyskaniem środków obrotowych, na co nakładają się problemy z płatnościami. Sytuacja jest ciężka i prawdopodobnie będzie jeszcze gorzej.
W sytuacji spadku popytu automatycznie maleją przychody. Maleją też marże, ale z kolei rośnie wielkość stanów magazynowych. W ten sposób zamrożony zostaje kapitał. Do problemów z płatnościami dochodzą kłopoty wielu podmiotów z opcjami walutowymi.
- Trwający stosunkowo długo okres niestabilności finansowej na rynku i pogorszenie współpracy z bankami powoduje, że powoli narasta problem zatorów płatniczych wśród firm - uważa Bernhard. - To nie jest jeszcze sytuacja krytyczna i zablokowanie rynku, ale zagrożenie jest coraz bardziej widoczne.
Więcej na...
Źródło: http://www.wnp.pl/artykuly/dystrybucja-stali-kiepsko-ale-lepiej,5761.html
Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć
Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni
Data: 2021-04-02
Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?
Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich
Data: 2021-03-30
W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p
Data: 2021-03-26