Dlaczego stal dla budownictwa jest taka droga?

Dlaczego stal dla budownictwa jest taka droga?
Dlaczego stal dla budownictwa jest taka droga?

W 2011 r. produkcja stali budowlanej wzrosła o 13-15 proc. Szczególnie wysokie było zapotrzebowanie na pręty zbrojeniowe, których ceny od kilku miesięcy systematycznie rosną. Obecnie za tonę, według danych PUDS, trzeba zapłacić średnio od 2,3 do 2,4 tys. zł.
Wzrost cen jest spowodowany dwoma głównymi czynnikami. Po pierwsze osłabieniem złotówki, które sprawia, że nie opłaca się importować stali do Polski. Po drugie są temu winne rosnące ceny złomu, który jest głównym surowcem dla hut produkujących stal budowlaną.

- Pod koniec roku ceny złomu lepszego gatunku ocierały się już o 1,6 tys. zł za tonę. Do tego trzeba doliczyć koszty produkcji i zysk producenta. Na przeszkodzie w Polsce stoją też przepisy, które utrudniają import złomu. To wszystko przekłada się na pogorszenie sytuacji firm budowlanych, które używają prętów zbrojeniowych - tłumaczył prezes Stalprofilu, Jerzy Bernhard, podczas Forum Zmieniamy Polski Przemysł.

Dodał, że spadków cen stali można spodziewać się, gdy będzie umacniała się złotówka. Wskazał, że według prognoz, tegoroczny wykres cen będzie miał kształt podwójnego V, co oznacza, że mogą wystąpić dwa dołki cenowe. Spadek cen może być już odczuwalny w marcu.

Bernhard wskazał, że w najbliższych miesiącach branże stalową czekają dobre perspektywy.

- Optymistycznym prognostykiem była wysoka produkcja stali w grudniu - wyprodukowano o 20 proc. więcej niż rok wcześniej. W styczniu wysoka produkcja była kontynuowana. To świadczy o tym, że rynek potrzebuje stali - powiedział prezes.

Zaznaczył, że grupa Stalprofilu dywersyfikuje swoją działalność, zwłaszcza na sektor gazowniczy, dlatego nie obawia się nadchodzącego spowolnienia w budownictwie drogowym.

- Dzięki dwóm zakupionym spółkom - Izostal i ZRUG Zabrze - grupa może oferować dostawy i kompleksowe wykonawstwo gazociągów. W grupie Stalprofilu znajduje się również wytwórnia konstrukcji stalowych Kolb, która ma być ukierunkowana na dostawy i prace montażowe dla energetyki. Pomocna dla tej spółki jest baza Stalprofilu, w której może zaopatrywać się w wyroby stalowe i nie musi mieć własnych magazynów - wskazał Bernhard.

- Staramy patrzeć się w przyszłość i rozwijać w kilku kierunkach. Myślę, że przy obecnych ścieżkach rozwoju grupa ma spokojną przyszłość do 2020 r. - podsumował prezes.

Źródło: http://budownictwo.wnp.pl/dlaczego-stal-dla-budownictwa-jest-taka-droga,162450_1_0_0.html

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26