Czy produkcja Izery mogłaby trafić do Gliwic?

Czy produkcja Izery mogłaby trafić do Gliwic?
Czy produkcja Izery mogłaby trafić do Gliwic?

Electromobility Poland pokazało prototypy polskich samochodów elektrycznych Izera, ale wciąż niewiele mówi o produkcji. Fabryka ma powstać na Śląsku i gdyby brać pod uwagę Górny Śląsk, to w zasadzie można powiedzieć, że już stoi. Tylko brać.

Electromobility Pland na razie nie sprecyzowało, na którym Śląsku postawi fabrykę. W zasadzie wypadałoby powiedzieć: wasze miejsce jest na Górnym Śląsku, więcej – w Gliwicach macie gotową fabrykę!

Piotr Zaremba, prezes Electromobility Poland stwierdził, że jednym z kryteriów wyboru był dostęp do siły roboczej doświadczonej w produkcji samochodów albo komponentów.

Samochody produkuje się w Polsce w dwóch regionach – w Wielkopolsce dostawcze i na Górnym Śląsku osobowe. Mało tego na tymże Górnym Śląsku stoi fabryka, która wkrótce nie będzie miała co robić, a wokół niej istnieje sporo firm wyspecjalizowanych w produkcji części do aut segmentu C, a więc tam, gdzie ma trafić Izera.

Gliwicki Opel ma od 2022 roku (covid przesunął termin) budować samochody dostawcze – to całkiem inna wielkość aut i linii produkcyjnych, więc Opel w zasadzie od podstaw musi wybudować obok starej fabryki nową. Teoretycznie można sobie wyobrazić, że PSA do spółki wniosłoby aportem część, a może całość gliwickiej fabryki Astry, a z linii produkcyjnych zjeżdżałoby 100 tys. Izer i 100 tys. elektrycznych Opli segmentu C. Obydwa modele można zbudować na tej samej platformie koncernu PSA.

Wizja dla Gliwic na pewno ciekawa, ale niestety, nie wszystkie klocki w tej układance pasują idealnie. Jednym z nich jest wielkość platformy, kolejnym deklaracje Electromobility o budowie fabryki od podstaw. Jednak pomarzyć o elektrycznych autach ze Śląska jest miło.

Źródło: http://wnp.pl/motoryzacja/czy-produkcja-izery-moglaby-trafic-do-gliwic-teoretycznie-tak,412439.html

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26