Coface: cena ropy trzęsie światem
Jak spadek cen surowca wpłynie na sytuację wybranych krajów i branż?
24 marca br. w Warszawie odbyła się 10. edycja konferencji Country Risk, organizowanej przez Grupę Coface. Kluczowym kryterium oceny sytuacji w poszczególnych krajach i regionach stał się gwałtowny spadek cen ropy, do którego doszło w drugim półroczu 2014 r. Które państwa odnoszą korzyści przy niskich indeksach, a którym pozostaje tylko liczyć straty? Jak zmiany dotyczące zawirowań w wartości ropy naftowej wpłyną na poszczególne branże?
Ceny czarnego złota spadały błyskawicznie od miesięcy, ze 114,81 USD 20 czerwca 2014 r. do 54,45 USD 19 marca br. Spadek tłumaczy się wzrostem wydobycia przy jednoczesnym wyhamowaniu popytu. Rewolucja łupkowa w USA oznaczała zwiększenie krajowej produkcji - a więc i podaży - do najwyższego poziomu od trzydziestu lat. Mimo spadku inwestycji gospodarka Stanów Zjednoczonych odczuje pozytywne skutki niskich cen ropy w 2015 roku. Na początku lutego br. brytyjski koncern BP, lider branży w USA, ogłosił ograniczenie inwestycji w 2015 r. o 20 proc. na rynku amerykańskim. Tym samym grupa BP dołączyła do grona producentów energii, którzy tną wydatki w obliczu spadku zysków. Spowolnienie inwestycji na rynku energetycznym tylko częściowo zaszkodzi wzrostowi gospodarczemu za Oceanem.
- Ameryka skorzysta na spadku cen ropy w 2015 r. Niższe ceny paliw oznaczają więcej pieniędzy w portfelach każdego obywatela. Konsumpcja odpowiada w USA za 68 proc. PKB – powiedział w swoim wystąpieniu Grzegorz Sielewicz, Główny Ekonomista Coface w Regionie Europy Centralnej.
Nadprodukcja ropy może doprowadzić do wstrząsów na rynku. Wydobycie stale rośnie (+14 proc. w skali rocznej na koniec lutego 2015 r.) dzięki możliwościom magazynowym. W ciągu kilku miesięcy nadpodaż w branży może doprowadzić do ograniczania wydobycia, cięć płac lub zmniejszania liczby miejsc pracy. Ożywienia inwestycyjnego oczekuje się w 2016 r. Produkcja z istniejących złóż spada w naturalny sposób o 5 proc. rocznie. Oznacza to, że do 2030 r. zużyjemy ponad połowę obecnych zasobów.
Na spadku cen ropy skorzystają kraje o znacznej krajowej konsumpcji paliw znajdujące się w strefie euro, ale także w Azji. Powód do zadowolenia po spadkach cen będą mieć także importerzy ropy, tu Europa Środkowo-Wschodnia i wybrane kraje MENA. W przypadku krajów importujących ropę (Egipt, Jordania, Liban, Maroko) oczekuje się, że poprawa w turystyce, zaufanie inwestorów i eksport, wspierany przez ożywienie w krajach europejskich, przyczynią się do zwiększenia tempa wzrostu. Po niepokojach społecznych, wprowadzenie pakietów stymulujących mających na celu wsparcie aktywności gospodarczej, ogłosiły ponadto liczne kraje importujące ropę. Oczekuje się, że wzrost u importerów ropy osiągnie 3,4 proc. w 2015 r. Kraje te odczuwają jednak wysoki poziom bezrobocia, deficyt budżetowy i deficyt obrotów bieżących. Dług publiczny nadal pozostaje na wysokim poziomie. Spodziewana jest jednak poprawa sytuacji w efekcie ożywienia aktywności gospodarczej i reform motywacyjnych.
Skutki spadku cen ropy w Ameryce Łacińskiej zależą od utrzymania się ich niskiego pułapu, różne kraje reagują na ten proces w odmienny sposób. Chile, Brazylia, Argentyna i Peru odnotowują poprawę bilansu handlowego. Jednak w perspektywie średnioterminowej, niższe ceny mogą wpłynąć na ograniczenie inwestycji energetycznych w Argentynie i Brazylii.
Którym krajom zaszkodzi spadek cen ropy naftowej? Ucierpią kraje b. WNP, zwłaszcza Rosja, której eksport produktów mineralnych stanowi ponad 70 proc. całości eksportu, ale także kraje Afryki Subsaharyjskiej i Ameryki Południowej. Uzależnienie gospodarki od handlu surowcem najgorzej odbiło się na Wenezueli. Ropa to ponad 96 proc. jej eksportu, a zyski ze sprzedaży czarnego złota stanowią aż 33,4 proc. jej PKB. Jak wskazuje Coface, bilans handlowy Wenezueli według Międzynarodowego Funduszu Walutowego spada o 3,5 proc. PKB na każde obniżenie ceny baryłki ropy o 10 dolarów. Kolumbia i Ekwador, kolejne kraje na liście eksporterów ropy, również narażone są na straty związane ze spadkiem cen surowca. Niskie ceny ropy zaszkodziły niektórym gospodarkom Ameryki Łacińskiej, które eksportują ropę. Spadek cen miał tym silniejszy wpływ na gospodarkę, im większą część eksportu zajmuje sprzedaż ropy.
Niskie ceny ropy naftowej prawdopodobnie pozostaną z nami przez kilka, a może nawet kilkanaście kwartałów. Tyle czasu potrzeba na wchłonięcie nadwyżki wydobywanej ropy, jaka obecnie jest na rynku oraz do ograniczenia wydobycia poza krajami OPEC.
Źródło: http://eplastics.pl/artykuly/eplastics-news/12380/coface-cena-ropy-trzesie-swiatem.html
Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć
Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni
Data: 2021-04-02
Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?
Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich
Data: 2021-03-30
W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p
Data: 2021-03-26