Codzienny puls rynku: Dolar pod presją, giełdy w górę
<b>W piątek inwestorzy obawiali się gorszych danych z rynku pracy i obawy te zostały potwierdzone - bezrobocie wzrosło do 10,2% , a spadek miejsc pracy okazał się głębszy od oczekiwań. Jak zareagował rynek? Pierwszą reakcją był szybki spadek indeksów oraz umocnienie dolara, ale jak to zwykle bywa pierwsza reakcja okazała się pułapką.</b>
Giełdy odrobiły straty ignorując gorsze dane, a dolar znalazł się ponownie pod presją. Indeks S&P500 zakończył sesję w pobliżu maksimów. Przy braku istotniejszych danych w tym tygodniu piątkowa reakcja rynku daję szanse bykom do kontynuacji wzrostów.
Czynnikiem negatywnym był ponownie bardzo niski wolumen na wzrostach (o 1/3 niższy niż na spadkach). Proporcja spółek rosnących do spadających wyniosła około 1:1 (z niewielką przewagą spółek rosnących). Dzisiaj od rana nastroje są pozytywne - kontrakty terminowe na indeks S&P500 wskazują na pozytywne otwarcie w USA, dolar traci do wszystkich głównych walut. Po dość wysokim otwarciu w USA należy spodziewać się cofnięcia w kierunku zakresu z piątku w pierwszej części sesji (ewentualnie wcześniej, jeszcze w trakcie handlu przed otwarciem) - na kontraktach ESZ9 poziom 1065-1067. Potem rynek powinien podjąć kolejną próbę kontynuacji wzrostów. Jest jedno ale.
W przypadku załamania wzrostów w pobliżu obecnych poziomów (1075 na kontraktach) na wykresie S&P500 utworzy się szeroka formacja głowy z ramionami z linią szyi przy 1030. Z kolei na eurodolarze kluczowe będzie zachowanie rynku przy 1,4980-1,50. Wyjście powyżej powinno przyśpieszyć wzrosty i doprowadzić do nowego szczytu, prawdopodobnie powyżej 1,51. Istotne będzie jak zachowa się dolarfrank przy zejściu w kierunku parytetu oraz dolar australijski przy podejściu pod swój ostatni szczyt. Perspektywa utrzymania niskich stóp procentowych w USA będzie sprzyjać spekulacji na osłabienie amerykańskiej waluty.
<b>EURPLN</b>
Pozytywne zachowanie rynków akcji w piątek oraz w dzisiejszym handlu porannym poprawiło sentyment do złotego. Utrzymanie się kursu EURPLN poniżej kluczowego 4,30 w ubiegłym tygodniu potwierdza ważność tego poziomu technicznego. Ważnym wsparciem będzie strefa 4,18-4,19 przy linii po dołkach z września i października. Krótkoterminowym wsparciem jest natomiast poziom 4,22 przy minimum z końca października. Przy braku istotnych danych w tym tygodniu, złoty powinien reagować głównie na zmiany sentymentu na rynkach globalnych.
<b>EURUSD</b>
W dniu dzisiejszym obserwujemy od rana silne osłabienie dolara w miarę jak następuje powrót tzw. risk trade. Pretekstem do osłabienia amerykańskiej waluty był raport MFW mówiący o funkcjonowaniu dolara jako waluty carry (o czym wszyscy już wiedzą). W raporcie można przeczytać o tym, że kurs dolara jest bliski średnioterminowej równowagi, ale nadal jest po silnej stronie. Rynek może odczytać to jako sygnał przyzwalający na ruch w kierunku 1,60 na EURUSD. Słabe dane z rynku pracy w piątek potwierdzają konieczność utrzymania stóp procentowych na niskim poziomie i dlatego osłabiły dolara. To każe przypuszczać, że w przyszłości na dobre dane z rynku pracy rynek może reagować umocnieniem dolara - odwrotnie niż dotychczas.
<b>GBPUSD</b>
Funtdolar wybił się górą z ostatniego zakresu. Przebicie strefy oporu 1,66-1,67 otwiera drogę do testu szczytów przy 1,70. Minimalny zasięg ruchu wynikający z wydłużenia fibo 1:1 wypada przy 1,7247, co daje jeszcze 4 figury wzrostu. Wydłużenie 0,618 wypada przy 1,6870. Z tego poziomu można spodziewać się pierwszej większej korekty spadkowej. Jutro publikowany będzie bilans handlu zagranicznego z Wielkiej Brytanii, natomiast w środę rynek zapozna się ze stopą bezrobocia we wrześniu. Dane będą mieć tylko króktrwały wpływ na notowania.
<b>USDJPY</b>
Silnej wyprzedaży dolara towarzyszy również wyprzedaż jena. Jen pozostaje jednak mocniejszy od dolara. USDJPY ponownie przebił poziom 90 jenów za dolara. Przebicie poziomu 89,64 (61,8% zniesienie fibo) powinno przyśpieszyć spadki w kierunku minimów z października przy 88. Najbliższym oporem będzie dzisiejsze maksimum przy 90,25. Kolejnym oporem będzie strefa zbiegu średnich kroczących przy 90,40. Presja na osłabienie dolara powinna się zwiększyć w przypadku przebicia poziomu 1,50 na eurodolarze.
Źródło: http://finanse.wnp.pl/codzienny-puls-rynku-dolar-pod-presja-gieldy-w-gore,93582_1_0_0.html
Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć
Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni
Data: 2021-04-02
Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?
Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich
Data: 2021-03-30
W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p
Data: 2021-03-26