Chińczycy zainwestują w Sławkowie?

Chińczycy zainwestują w Sławkowie?
Chińczycy zainwestują w Sławkowie?

<b>Sławków jest głównym celem wskazanym przez stronę polską partnerom z Chin jako miejsce ulokowania pieniędzy na rozwój infrastruktury kolejowej w Polsce.</b>

Kilkunastoosobowa delegacja przedstawicieli rządu w Pekinie i inwestorów z Chin gości właśnie w naszym kraju. - Zbliżamy się do podpisania właściwych umów - zapowiada Cezary Grabarczyk, minister infrastruktury.

Czy chińskie inwestycje w modernizację kolei uratują polski rynek przewozów towarowych i umocnią pozycję PKP Cargo w transporcie transazjatyckim?

Taką szansę ma dawać rewizyta delegacji pekińskiej z ministrem kolei Chin Liu Zhijunem. Strona polska ma nadzieję, że atrakcyjnym wabikiem stanie się Euroterminal Sławków. Wojciech Balczun, prezes PKP Cargo podkreśla, że planowane są wspólne inwestycje w centra logistyczne, intermodalne i taborowe.

Uważa, że do wyłożenia środków drugą stronę pomoże przekonać atrakcyjna lokalizacja Polski na granicy Unii Europejskiej.
Zdaniem Adriana Furgalskiego, eksperta w dziedzinie transportu z zespołu doradców Tor strona polska przecenia zainteresowanie Chińczyków polskimi kolejami i do poważniejszych wspólnych przedsięwzięć jednak najpewniej nie dojdzie.

<b>Terminale w Sławkowie</b>

Pierwszy terminal znajduje się na Stacji "Sławków Południowy LHS", ma wysoką rampę czołową przystosowaną do załadunku pojazdów drogowych z wagonów. W ramach tego terminala swoją działalność prowadzi między innymi Polzug Polska - firma zajmująca się transportem kolejowym oraz odprawami celnymi. Polzug Polska oferuje bezpośrednie połączenia linią szerokotorową z Ukrainą, Rosją i innymi krajami Europy Wschodniej oraz Azji przez terminal w Sławkowie, gdzie kontenery są przeładowywane z wagonów szerokotorowych na normalnotorowe i odwrotnie.

Drugi terminal o powierzchni 140 ha, w ramach którego zlokalizowany jest Euroterminal w Sławkowie, jest własnością Centrali Zaopatrzenia Hutnictwa SA w Katowicach. Euroterminal dysponuje zespołem wysoko wykwalifikowanych specjalistów, infrastrukturą techniczną i komputerową, która zapewnia najwyższą jakość oferowanych usług. Euroterminal świadczy kompleksowe usługi spedycyjno-transportowe w kraju i za granicą z wykorzystaniem transportu kolejowego i samochodowego. Współpracuje również z firmami spedycyjnymi o określonym profilu specjalizacji, np. przy organizacji przesyłek drogą morską we wszystkich portach oraz realizuje wspólne projekty ze znaczącymi firmami europejskimi. Na obszarze tego terminala prowadzi swoją działalność również BP Polska - terminal przeładunkowo-magazynowy gazów płynnych. Na terenie terminalu znajduje się sieć torów "N"- 1435 mm i "S"- 1520 mm przystosowanych do przeładunku towarów w wagonach krytych, otwartych i platformach.

Trzeci terminal wykorzystywany jest w całości przez dawną Hutę Katowice jako Baza Przeładunku Rudy, jednak pozostaje jeszcze wiele możliwości jego zagospodarowania. Czwarty terminal położony jest na terenie Kopalni Piasku Podsadzkowego "Maczki Bór", gdzie znajduje się układ torów "N" - 1435 mm i "S" - 1520 mm przystosowany do przeładunku gazów płynnych.

W ramach drugiego terminala, gdzie zlokalizowany jest Euroterminal, w ciągu najbliższych lat ma szanse powstać jedno z największych centrów logistycznych w Unii Europejskiej. Powstaną rampy do wyładunku, hale magazynowe i składy celne. Transport towarów z Dalekiego Wschodu koleją ma być tańszy i szybszy niż drogą morską. Centrum logistyczne może zatrudnić setki nowych osób i będzie mogło przeładowywać rocznie ponad 100 tys. kontenerów.

Na 50-hektarowym terenie utworzona została specjalna strefa ekonomiczna (Podstrefa Sosnowiecko-Dąbrowska).

Źródło: http://nettg.pl/Aktualnosci/Energetyka/Kraj/Chinczycy-zainwestuja-w-Slawkowie,11379,3

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26