Chińczycy przejmują KraussMaffei Group
Chemiczna grupa ChemChina za kwotę 925 mln euro kupi KraussMaffei Group, niemieckiego producenta maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Przejęcie przez inwestora z Państwa Środka ma wspomóc rozwój firmy, zwłaszcza w Chinach i innych krajach Azji, oraz umocnić jej pozycję w Niemczech i Europie. Rozwój w Chinach ma być efektem coraz większego nacisku na jakość w tym kraju, a renoma trzech marek - KraussMaffei, KraussMaffei Berstorff i Netstal - ma ową jakość zapewniać.
Główna kwatera KraussMaffei pozostanie w Monachium. W stolicy Bawarii znajdować się też będzie centrum operacyjne spółki, która w dalszym ciągu będzie działać jako niemiecka firma kontrolowana przez radę nadzorczą z udziałem reprezentacji pracowników. Wszystkie umowy zbiorowe oraz uzgodnienia lokalne pozostają niezmienione. W tej chwili firma zatrudnia ok. 4,5 tys. osób, z których 2,8 tys. pracuje w Niemczech. W 2016 roku spółka planuje zwiększyć ilość pracowników, także w Niemczech.
- Wzmacniamy nasz koncern przejmując jedną z czołowych firm przemysłowych o 178-letniej historii - powiedział Jianxin Ren, prezes ChemChina. - Zakładamy, że KraussMaffei Group zachowa swoją tożsamość i niezależność. Inwestujemy w rozwój silnego kierownictwa spółki i jej technologiczną specjalizację. W ten sposób chcemy także wzmocnić naszą działalność w Chinach oraz umocnić pozycję biznesu maszyn chemicznych w koncernie, który obejmuje budowę i sprzedaż maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy. Chcemy być pionierem w realizacji programu Made in China 2025, który ma wzmocnić chiński przemysł. Potencjał rozwojowy KraussMaffei Group jest olbrzymi, zwłaszcza przy zwiększonym dostępie do chińskiego rynku, który chcemy zapewnić. Uważamy, że trendy w branży samochodowej w stronę bardziej zaawansowanego wytwarzania i zmniejszania wagi komponentów przełożą się na znaczny wzrost możliwości w zakresie wytwarzania wysokiej jakości detali wtryskiwanych. Wspólnie ChemChina i KraussMaffei Group znajdują się na dobrej pozycji dla przyszłego wzrostu.
Koncern ChemChina to największa chińska grupa chemiczna o rocznych przychodach w wysokości 37 mld euro (2015), zatrudniająca 140 tys. osób, w tym 45 tys. poza granicami Chin. Koncern działa na skalę globalną, m.in. poprzez inwestycje i przejęcia (np. we Włoszech, Norwegii, Wlk. Brytanii czy Singapurze). Ostatnio ChemChina przejęła producenta wysokiej klasy opon, spółkę Pirelli.
- ChemChina to strategiczny inwestor o długoterminowej perspektywie, który zainteresowany jest naszą spółką od lat - skomentował przejęcie Frank Stieler, szef Krauss Maffei Group.
Poprzednim właścicielem KraussMaffei był kanadyjski fundusz private equity Onex, który nabył spółkę w 2012 roku. W ciągu ostatnich lat niemiecki producent wtryskarek osiągnął dobre wyniki finansowe - w 2014 roku przychody spółki wyniosły 1,1 mld euro, a przedstawiciele firmy spodziewają się 10-procentowego wzrostu przychodów za rok 2015.
Źródło: http://www.plastech.pl/wiadomosci/Chinczycy-przejmuja-KraussMaffei-Group-10211
Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć
Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni
Data: 2021-04-02
Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?
Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich
Data: 2021-03-30
W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p
Data: 2021-03-26