Ceny samochodów wciąż spadają niemal w całej UE
<b>Ceny samochodów spadły w 2009 r. w większości państw UE, ale najbardziej w nowych. W Polsce obniżyły się tylko o 1,1 proc. To trend długofalowy, wynikający z nadwyżki zdolności produkcyjnych i zaciętej konkurencji między producentami - głosi piątkowy raport KE.</b>
Coroczny raport Komisji Europejskiej na temat cen samochodów wskazuje na niewielki, 0,6-procentowy spadek cen w skali całej Unii Europejskiej.
Chodzi o ceny realne, a więc obejmujące podatek VAT, opłaty rejestracyjne i różnego rodzaju rabaty i bonusy dla klientów. Różnice między poszczególnymi krajami UE są spore. Największy spadek cen realnych zanotowano w Słowenii (13,4 proc.), a także na Litwie (11,1 proc.), na Słowacji (11 proc.), w Rumunii (10,1 proc.), w Czechach (9,4 proc.), na Malcie (9,2 proc.) oraz w Bułgarii (9,1 proc.).
Zdaniem KE te duże spadki w wielu nowych krajach UE mogą wynikać z faktu, że "w 2009 roku większość z tych państw odczuła recesję dotkliwiej niż UE ogółem". Polska jest wyjątkiem - spadek był jednym z najniższych w UE i wyniósł 1,1 proc. Ceny spadły także w Hiszpanii (4,7 proc.), podczas gdy we Włoszech, w Niemczech i we Francji spadki były bardziej umiarkowane (odpowiednio 1,1 proc., 1 proc. i 0,6 proc.).
Według eksperta KE, tak duży spadek cen w Słowenii (13,4 proc.) można "częściowo" wytłumaczyć wejściem kraju do strefy euro w 2007 roku. "Wspólna moneta wzmaga presję konkurencji, bo łatwiej jest porównać ceny w krajach sąsiedzkich" - powiedział ekspert.
Z drugiej strony samochody wciąż najdroższe są w Niemczech, a najtańsze w Wielkiej Brytanii - przyznał ekspert KE. Na Wyspach ceny realne wzrosły w 2009 roku o 7,7 proc. a w Szwecji o 2,7 proc. Należy jednak pamiętać, że kupujący samochody w obu tych krajach skorzystali w 2008 roku na znaczącym spadku cen (odpowiednio 9,7 proc. i 5 proc.), co oznacza, że konsumenci wciąż są w korzystniejszej sytuacji niż na początku 2008 roku. W W. Brytanii zmiany cen odzwierciedlają również koniec okresowej obniżki stawki podatku VAT w styczniu 2010 roku.
"Przyczyną stosunkowej stabilności cen samochodów w 2009 roku były w dużej mierze instrumenty zachęcające do zakupu nowych samochodów, które w wielu państwach wdrożono w ramach walki ze skutkami recesji" - ocenia KE. I dodaje, że ta tendencja spadkowa obejmuje wszystkie typy samochodów i te małe, i te bardziej luksusowe. Zdaniem KE, potwierdza się korzystny dla konsumentów "trend długofalowy, który wynika z nadwyżki zdolności produkcyjnych na szczeblu światowym i zaciętej konkurencji między producentami samochodów".
Więcej na...
Źródło: http://motoryzacja.wnp.pl/ceny-samochodow-wciaz-spadaja-niemal-w-calej-ue,114505_1_0_0.html
Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć
Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni
Data: 2021-04-02
Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?
Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich
Data: 2021-03-30
W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p
Data: 2021-03-26