Branża TSL nie dostrzega kryzysu
O ile nie pojawią się niespodziewane wydarzenia, w tym roku branża TSL (transport – spedycja – logistyka) powiększy się w tempie pomiędzy 7 a 9 procent – ocenia Jacek Machocki, prezes zarządu, dyrektor generalny Grupy Pekaes z Błonia.
Według niego, dotyczy to wszystkich rodzajów produktów, choć największą, dwucyfrową dynamikę wzrostu zanotuje zapewne segmenty: bezpośredniej dystrybucji towarów do klientów zleceniodawców i usług towarzyszących (waletowanie, pakowanie, przepakowywanie, itp.) oraz usługi cross dock’ing (związane z obsługą dużych magazynów, w których towary zwykle nie są składowane, lecz poddawane usługom logistycznym). W najmniejszym stopniu, o 5-7 proc., mogą wzrosnąć przewozy dużych partii towarów samochodami, bowiem tu w największym stopniu odciśnie się piętno europejskiego kryzysu.
- Istotne jest to, że w ub.r, po trzech latach regresu, poprawiła się sytuacja samych przewozów drogowych – mówi Machocki – O ile w tamtym okresie zlikwidowano lub zwrócono firmom leasingowym ok. 60 tys. samochodów ciężarowych, to w ub.r. ich liczba w użytkowaniu wzrosła o ok. 20 tys.
Jak podkreśla, cieszy ten optymizm małych przewoźników, którzy dominują na rynku, bowiem to oni wykazują się zwykle największą ostrożnością w podejmowaniu decyzji o inwestowaniu.
Oprócz wzrostu obrotów firm przewozowych, poprawiła się także rentowność z działalności, ocenia prezes Pekaes
Jak informowała GUS, w ciągu 11 miesięcy 2011 roku przewieziono w Polsce (firmy zatrudniające pow. 50 osób, zajmujących się transportem zawodowo) o 8,6 proc. więcej towarów, niż w tym samym okresie 2010 r. O ile jednak np. przewozy koleją wzrosły o 5,5 proc. (a rurociągami zmalały o 2,8 proc.), to przewozy samochodami zwiększyły się aż o 22,4 proc.
Transportem samochodowym zarobkowym przewieziono w okresie jedenastu miesięcy ubr. 143,2 mln ton. GUS szacuje, że potencjał przewozowy transportu samochodowego zarobkowego zwiększył się od początku roku do końca listopada o 7,2 proc.
Źródło: http://logistyka.wnp.pl/branza-tsl-nie-dostrzega-kryzysu,159821_1_0_0.html
Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć
Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni
Data: 2021-04-02
Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?
Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich
Data: 2021-03-30
W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p
Data: 2021-03-26