Bez pieniędzy, bez zwrotu
<b>Wiele gminnych urzędów wstrzymało zwrot rolnikom podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego. Powodem jest brak środków finansowych. Gminy nie otrzymały ich w wystarczającej ilości od wojewodów, a ci z kolei od ministra finansów. Niektórzy wójtowie próbują ratować sytuację i zwracają rolnikom akcyzę z pieniędzy przeznaczonych na inne cele. Ale czy sami otrzymają rekompensatę z budżetu państwa?</b>
Ministerstwo Finansów obiecuje wypłatę zobowiązań, jednak w bliżej nieokreślonym terminie. Wprawdzie w żadnym roku wcześniej nie było aż tylu rolników składających wnioski o zwrot akcyzy, ale tego, że od gminnych kas odejdą z kwitkiem raczej się nie spodziewali.
Zwrot akcyzy jest gwarantowany ustawą. Ale dotychczas Ministerstwo Finansów przekazało wojewodom niewiele ponad połowę środków zaplanowanych na ten cel. Dla wielu rolników jest to spora strata. W kryzysie liczy się każda złotówka.
Czy rolnicy mają jeszcze szansę na odzyskanie należnych im pieniędzy?
Porozmawiamy o tym w pierwszej części programu.
Będą pieniądze na nowe renty strukturalne. Komisja Europejska zgodziła się na przesunięcie części środków finansowych z innych - mniej popularnych działań PROW - właśnie na renty.
Dzięki temu będzie je mogło otrzymać około 7 tys. rolników. Zaostrzono jednak warunki przyznawania tych świadczeń. Najtrudniejszym jest konieczność przekazania gospodarstwa młodej osobie, która dopiero zaczyna prowadzenie działalności gospodarczej, i która będzie uprawiać co najmniej 10 ha.
W przypadku, gdy przekazywane gospodarstwo liczy ponad 10 ha, wówczas to nowo powstałe musi być o 10 proc. większe od przejętego.
Nowym wymogiem jest też konieczność przekazania aż 6 ha w woj. zachodnich i 3 ha na ścianie wschodniej.
Ponadto przejmujący musi w ciągu 3 lat uzupełnić wykształcenie rolnicze. Zmieniają się także zasady wypłacania rent. Od tego roku nie będą one waloryzowane. Rolnik będzie otrzymywał 1013 zł/miesiąc.
Renta może być zwiększona o 676 zł tylko wówczas, gdy rolnictwo było jedynym źródłem utrzymania obojga małżonków. Wyższe świadczenia - o 102 zł - otrzyma tez rolnik, który przekaże gospodarstwo powyżej 10 ha.
Nowe warunki utrudnią dostęp do rent strukturalnych szczególnie tam, gdzie gospodarstwa są bardzo rozdrobnione. W efekcie średnia powierzchnia gospodarstw wcale się nie powiększy.
Czy właśnie o to chodziło?, A może ministerstwo rolnictwa złagodzi nieco warunki, by z rent mogli skorzystać rolnicy z rejonów o małych gospodarstwach?
Źródło: http://www.tvp.pl
Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć
Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni
Data: 2021-04-02
Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?
Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich
Data: 2021-03-30
W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p
Data: 2021-03-26