Bardzo szybki mobilny internet testowany w Krakowie
Pilotaż najszybszego w Polsce mobilnego dostępu do internetu uruchomił w Krakowie operator sieci komórkowej Orange. Nowa technologia umożliwia transfer danych z prędkością do 42 Mbps.
Wiceprezes TP SA Piotr Muszyński poinformował podczas środowej konferencji prasowej, że dostęp do Internetu odbywa się w technologii HSPA+ Dual Carrier.
Technologia ta polega na jednoczesnym wykorzystywaniu dwóch kanałów transmisji o szerokości pasma 5 MHz, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie transferu do 42 Mbps przy pobieraniu danych przez użytkownika. To kilkakrotnie szybciej, niż w przypadku używanej obecnie technologii HSPA.
Jak zaznaczył Muszyński, Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, gdzie uruchomiono pierwszych 11 nadajników obsługujących tę technologię. Do końca tego roku nowa usługa ma być dostępna w sieci Orange poprzez 650 stacji bazowych w pięciu miastach: Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu i Szczecinie. W 2011 roku w zasięgu usługi ma się znaleźć 60 proc. mieszkańców kraju, w tym mieszkańcy stolicy.
Według zapowiedzi operatora, komercyjna oferta dostępu do sieci w tej technologii pojawi się dla abonentów na wiosnę przyszłego roku. Będzie to możliwe po wprowadzeniu na rynek przez producentów modemów obsługujących technologię HSPA+ Dual Carrier.
Źródło: http://it.wnp.pl/bardzo-szybki-mobilny-internet-testowany-w-krakowie,121583_1_0_0.html
Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć
Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni
Data: 2021-04-02
Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?
Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich
Data: 2021-03-30
W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p
Data: 2021-03-26