Bank Maszyn sponsorem BUDOWLANYCH TORUŃ
Bardzo miło nam poinformować, że portal BankMaszyn.pl stał się sponsorem drużyny siatkarskiej Budowlani Budlex Toruń.
Piłka siatkowa pojawiła się w klubie we wrześniu 1958 r. Wtedy to właśnie postanowiono przejąć sekcję z Łącznościowego Klubu Sportowego "Olimpia" Toruń, występującego w II lidze. Trzon zespołu stanowiły następujące zawodniczki: Bogumiła
Felchnerowska, Teresa Czapiewska, Irena Felchnerowska - Oknińska, Lucyna Taflińska, Irena Kuch, Barbara Góra, Helena Jankowska i Barbara Linkowska. Szkoleniowcem był Stanisław Okniński. W debiucie drużyna uplasowała się 3 pozycji w II lidze.
W sezonie 1960 Budowlani pod wodzą Zbigniewa Stefanowicza wywalczyły 2 miejsce i uzyskały awans do ekstraklasy. Niestety nasze siatkarki w końcowej tabeli zajęły ostatnie miejsce i opuściły szeregi I ligi.
Od następnego sezonu na podstawie decyzji GKKFiT zlikwidowano rozgrywki II ligi, a utworzono ligi terytorialne. W sezonie 1961/62 zespół zajął 3 miejsce i nie zakwalifikował się do finału o wejście do I ligi.
W następnych rozgrywkach nasze zawodniczki zdobyły 2 lokatę w lidze terytorialnej i zakwalifikowały się do turnieju finałowego o wejście do I ligi. Torunianki wygrały wszystkie mecze i po raz drugi w historii awansowały do grona najlepszych drużyn w Polsce. Autorami sukcesu były Irena Ruszkowska, Zenona Juszczyńska, Ewa Grubicka, Lucyna Żak, Alicja Sienkiewicz, Lucyna Taflińska, Elżbieta Flakowska, Danuta Wojnarowicz, Irena Kuch i trener Witold Kasprowicz.
W I ligowym sezonie 1963/64 siatkarki zdobyły 12 punktów i zajęły 10 miejsce, które niestety nie gwarantowało utrzymania się. Ponadto na skutek reorganizacji rozgrywek nasza drużyna spadła do ligi okręgowej (zlikwidowano ligę terytorialną).
Sezon 1964/65 okazał się bardzo udany, zawodniczki Budowlanych po raz kolejny awansowały do ekstraklasy. Najpierw bez porażki zakończyły start w lidze międzywojewódzkiej, a potem zajęły 2 miejsce w turnieju finałowym i razem z Gedanią Gdańsk ponownie wróciły do I ligi. Trenerem był Joachim Szczeblewski.
W ekstraklasie nasz zespół wystąpił w następującym składzie: Elżbieta Flakowska, Ewa Grubicka, Zenona Juszczyńska, Alicja Sienkiewicz, Kazimiera Szczeblewska, Lucyna Żak, Irena Ruszkowska, Barbara Pietrasińska, Jadwiga Drozdowska i Barbara Kostrzewa. W dalszym ciągu trenerem był Joachim Szczeblewski. Niestety ponownie przygoda z I ligą trwała tylko jeden sezon. Budowlani z 8 punktami uplasowali się na 10 pozycji i wraz z Gedanią Gdańsk i AZS Kraków opuściły szeregi najlepszych drużyn w Polsce.
W sezonie 1966/67 torunianki brały udział w rozgrywkach o mistrzostwo II ligi, podczas których przegrały tylko 3 spotkania. Ostatecznie zespół zajął I miejsce i po rocznej przerwie po raz czwarty powrócił do ekstraklasy.
W I lidze drużyna wystąpiła w składzie: Kazimiera Szczeblewska, Barbara Szostak, Elżbieta Flakowska, Barbara Pietrasińska, Jadwiga Drozdowska, Irena Ruszkowska, Barbara Kostrzewa, Alicja Sienkiewicz i Ewa Grubicka. W tamtym sezonie podopiecznym trenera Joachima Szczeblewskiego udało się w końcu utrzymać w szeregach ekstraklasy. W końcowej tabeli Budowlani znaleźli się na 10 pozycji.
W następnym sezonie 1968/69 nasza ekipa została poważnie osłabiona. Ubyły: Ewa Grubicka - Marat, Elżbieta Flakowska - Woroniecka i Alicja Sienkiewicz - Kucharczyk, a doszły jedynie: Danuta Felska oraz juniorka Grażyna Olejniczak. Niestety torunianki odniosły tylko 2 zwycięstwa i zajęły ostatnie miejsce. Tym samym opuściły szeregi I ligi, jak się później okazało na bardzo długo.
Sezon 1969/70 siatkarki Budowlanych zakończyły na 3 miejscu w II lidze.
Rok później trenerem został Tadeusz Korzeniowski, a nasze zawodniczki uplasowały się na 6 miejscu w II lidze. Trzon zespołu stanowiły: Danuta Sadecka, Ewa Somerfeld, Jadwiga Drozdowska, Barbara Kostrzewa, Barbara Olejnik, Grażyna Olejniczak i Irena Ruszkowska.
W sezonie 1971/72 obowiązki selekcjonera przejął ponownie Joachim Szczeblewski, który wprowadził do drużyny juniorki - wychowanki klubu: Grażynę Dąbrowską, Barbarę Ruszkowską i Grażynę Jasińską. Budowlani zdobyli ogółem 14 punktów i zajęli 3 lokatę w II lidze. Ponadto nasz zespół wygrał turniej we Włoszech, na który wyjechał w nagrodę za zdobycie mistrzostwa CRZZ.
W następnym sezonie II ligowym skład drużyny praktycznie się nie zmienił, a trenerem nadal był Joachim Szczeblewski. Siatkarki zakończyły zmagania ligowe na 4 miejscu.
Rok później Budowlani osłabieni brakiem Ewy Somerfeld i Danuty Sadeckiej powtórzyli pozycję z poprzednich rozgrywek, zdobywając identyczną ilość punktów.
W sezonie 1974/75 zespół do mistrzostw II ligi przystąpił w odmłodzonym składzie. Karierę zakończyły dwie doświadczone zawodniczki: Jadwiga Drozdowska i Barbara Kostrzewa. Siatkarki w końcowej tabeli zajęły 3 lokatę.
____________________
15.10.2011 nasze siatkarki odniosły czwarte zwycięstwo w tegorocznym sezonie. Razem z KU AZS LSW Warszawa w dalszym ciągu prowadzą w rozgrywkach trzeciej grupy II ligi. Od początku rywalizacji w hali ZS nr 28 zawodniczki Budowlanych Budlex miały ogromną przewagę i ostatecznie wyraźnie pokonały Eko Energię Nike Ostrołęka 3 : 0 ( 25 : 11, 25 : 20, 25 : 8 ). Gratulacje!!!
Źródło: http://www.budowlani-torun.pl
Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć
Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni
Data: 2021-04-02
Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?
Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich
Data: 2021-03-30
W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p
Data: 2021-03-26