Bank Maszyn sponsorem BUDOWLANYCH TORUŃ

Bank Maszyn sponsorem BUDOWLANYCH TORUŃ
Bank Maszyn sponsorem BUDOWLANYCH TORUŃ

Bardzo miło nam poinformować, że portal BankMaszyn.pl stał się sponsorem drużyny siatkarskiej Budowlani Budlex Toruń.

Piłka siatkowa pojawiła się w klubie we wrześniu 1958 r. Wtedy to właśnie postanowiono przejąć sekcję z Łącznościowego Klubu Sportowego "Olimpia" Toruń, występującego w II lidze. Trzon zespołu stanowiły następujące zawodniczki: Bogumiła
Felchnerowska, Teresa Czapiewska, Irena Felchnerowska - Oknińska, Lucyna Taflińska, Irena Kuch, Barbara Góra, Helena Jankowska i Barbara Linkowska. Szkoleniowcem był Stanisław Okniński. W debiucie drużyna uplasowała się 3 pozycji w II lidze.
W sezonie 1960 Budowlani pod wodzą Zbigniewa Stefanowicza wywalczyły 2 miejsce i uzyskały awans do ekstraklasy. Niestety nasze siatkarki w końcowej tabeli zajęły ostatnie miejsce i opuściły szeregi I ligi.
Od następnego sezonu na podstawie decyzji GKKFiT zlikwidowano rozgrywki II ligi, a utworzono ligi terytorialne. W sezonie 1961/62 zespół zajął 3 miejsce i nie zakwalifikował się do finału o wejście do I ligi.
W następnych rozgrywkach nasze zawodniczki zdobyły 2 lokatę w lidze terytorialnej i zakwalifikowały się do turnieju finałowego o wejście do I ligi. Torunianki wygrały wszystkie mecze i po raz drugi w historii awansowały do grona najlepszych drużyn w Polsce. Autorami sukcesu były Irena Ruszkowska, Zenona Juszczyńska, Ewa Grubicka, Lucyna Żak, Alicja Sienkiewicz, Lucyna Taflińska, Elżbieta Flakowska, Danuta Wojnarowicz, Irena Kuch i trener Witold Kasprowicz.
W I ligowym sezonie 1963/64 siatkarki zdobyły 12 punktów i zajęły 10 miejsce, które niestety nie gwarantowało utrzymania się. Ponadto na skutek reorganizacji rozgrywek nasza drużyna spadła do ligi okręgowej (zlikwidowano ligę terytorialną).
Sezon 1964/65 okazał się bardzo udany, zawodniczki Budowlanych po raz kolejny awansowały do ekstraklasy. Najpierw bez porażki zakończyły start w lidze międzywojewódzkiej, a potem zajęły 2 miejsce w turnieju finałowym i razem z Gedanią Gdańsk ponownie wróciły do I ligi. Trenerem był Joachim Szczeblewski.
W ekstraklasie nasz zespół wystąpił w następującym składzie: Elżbieta Flakowska, Ewa Grubicka, Zenona Juszczyńska, Alicja Sienkiewicz, Kazimiera Szczeblewska, Lucyna Żak, Irena Ruszkowska, Barbara Pietrasińska, Jadwiga Drozdowska i Barbara Kostrzewa. W dalszym ciągu trenerem był Joachim Szczeblewski. Niestety ponownie przygoda z I ligą trwała tylko jeden sezon. Budowlani z 8 punktami uplasowali się na 10 pozycji i wraz z Gedanią Gdańsk i AZS Kraków opuściły szeregi najlepszych drużyn w Polsce.
W sezonie 1966/67 torunianki brały udział w rozgrywkach o mistrzostwo II ligi, podczas których przegrały tylko 3 spotkania. Ostatecznie zespół zajął I miejsce i po rocznej przerwie po raz czwarty powrócił do ekstraklasy.
W I lidze drużyna wystąpiła w składzie: Kazimiera Szczeblewska, Barbara Szostak, Elżbieta Flakowska, Barbara Pietrasińska, Jadwiga Drozdowska, Irena Ruszkowska, Barbara Kostrzewa, Alicja Sienkiewicz i Ewa Grubicka. W tamtym sezonie podopiecznym trenera Joachima Szczeblewskiego udało się w końcu utrzymać w szeregach ekstraklasy. W końcowej tabeli Budowlani znaleźli się na 10 pozycji.
W następnym sezonie 1968/69 nasza ekipa została poważnie osłabiona. Ubyły: Ewa Grubicka - Marat, Elżbieta Flakowska - Woroniecka i Alicja Sienkiewicz - Kucharczyk, a doszły jedynie: Danuta Felska oraz juniorka Grażyna Olejniczak. Niestety torunianki odniosły tylko 2 zwycięstwa i zajęły ostatnie miejsce. Tym samym opuściły szeregi I ligi, jak się później okazało na bardzo długo.
Sezon 1969/70 siatkarki Budowlanych zakończyły na 3 miejscu w II lidze.
Rok później trenerem został Tadeusz Korzeniowski, a nasze zawodniczki uplasowały się na 6 miejscu w II lidze. Trzon zespołu stanowiły: Danuta Sadecka, Ewa Somerfeld, Jadwiga Drozdowska, Barbara Kostrzewa, Barbara Olejnik, Grażyna Olejniczak i Irena Ruszkowska.
W sezonie 1971/72 obowiązki selekcjonera przejął ponownie Joachim Szczeblewski, który wprowadził do drużyny juniorki - wychowanki klubu: Grażynę Dąbrowską, Barbarę Ruszkowską i Grażynę Jasińską. Budowlani zdobyli ogółem 14 punktów i zajęli 3 lokatę w II lidze. Ponadto nasz zespół wygrał turniej we Włoszech, na który wyjechał w nagrodę za zdobycie mistrzostwa CRZZ.
W następnym sezonie II ligowym skład drużyny praktycznie się nie zmienił, a trenerem nadal był Joachim Szczeblewski. Siatkarki zakończyły zmagania ligowe na 4 miejscu.
Rok później Budowlani osłabieni brakiem Ewy Somerfeld i Danuty Sadeckiej powtórzyli pozycję z poprzednich rozgrywek, zdobywając identyczną ilość punktów.
W sezonie 1974/75 zespół do mistrzostw II ligi przystąpił w odmłodzonym składzie. Karierę zakończyły dwie doświadczone zawodniczki: Jadwiga Drozdowska i Barbara Kostrzewa. Siatkarki w końcowej tabeli zajęły 3 lokatę.

____________________

15.10.2011 nasze siatkarki odniosły czwarte zwycięstwo w tegorocznym sezonie. Razem z KU AZS LSW Warszawa w dalszym ciągu prowadzą w rozgrywkach trzeciej grupy II ligi. Od początku rywalizacji w hali ZS nr 28 zawodniczki Budowlanych Budlex miały ogromną przewagę i ostatecznie wyraźnie pokonały Eko Energię Nike Ostrołęka 3 : 0 ( 25 : 11, 25 : 20, 25 : 8 ). Gratulacje!!!

Źródło: http://www.budowlani-torun.pl

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26