Atramentówka czy laserówka – oto jest pytani

Atramentówka czy laserówka – oto jest pytani
Atramentówka czy laserówka – oto jest pytani

<b>W ostatnim czasie znacznie spadły ceny drukarek laserowych, w związku z tym wzrosła ich popularność na rynku. Jednak wybierając pomiędzy drukarką atramentową a laserową warto znać podstawowe różnice pomiędzy nimi.</b>

Drukarki atramentowe wykorzystują do druku umieszczony w kartridżu tusz barwnikowy lub pigmentowy, który przez mikroskopijne dysze wykonane w głowicy drukarki wstrzeliwany jest na zadrukowywane podłoże. Sposób działania drukarki laserowej jest o wiele bardziej skomplikowany – do druku wykorzystywany jest laser, który umożliwia umieszczenie na papierze cząstek tonera, które następnie są rozgrzewane, co powoduje "przylepianie się" tonera do kartki papieru.

Największą zaletą drukarki atramentowej jest możliwość wydruku wysokiej jakości wydruków kolorowych np. zdjęć i obrazów. Z kolei drukarki laserowe pozwalają na wydruk tekstu w znacznie lepszej jakości niż atramentówki, nie nadają się jednak do wydruków wysokiej jakości kolorowych zdjęć. Co prawda dostępne są kolorowe drukarki tego typu, jednak są dużo droższe, nie mówiąc już o tonerach w każdym kolorze palety RGB. Co więcej, mimo wysokich cen jakość wydruku pozostawia wiele do życzenia.

Drukarki atramentowe mają jedną podstawową wadę – wysokie koszty eksploatacji. Kupując drukarkę laserową możemy liczyć na niższe koszty użytkowania – tonery są dosyć drogie, ale można na nich wydrukować znacznie więcej tekstu niż w przypadku atramentówek.

- W zależności od producenta i modelu drukarki atramentowej komplet oryginalnych tuszy kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Dużo tańszym rozwiązaniem jest kupno zamienników – ich ceny wahają się od 12 do 95 złotych brutto. A jeden kartridż wystarcza na około 300-400 stron tekstu – mówi Dariusz Hartmann, właściciel sklepu internetowego z taśmami, tuszami i tonerami www.e-atramenty.pl - Tonery do drukarek laserowych kosztują ponad 100 złotych, ale wystarczają na kilkukrotnie większa ilość wydruków – dodaje.

Drukarka atramentowa ma jeszcze jedną znaczącą wadę – nieużywane przez dłuższy czas tusze często zasychają. Dodatkowo proces wydruku w przypadku atramentówek jest zdecydowanie dłuższy niż w przypadku drukarek laserowych.

- W ciągu ostatnich lat sprzedaż tonerów do drukarek laserowych wzrosła kilkukrotnie, co świadczy o wzroście popularności tego typu produktów. Kiedyś kupowały je głównie przedsiębiorstwa, dziś coraz więcej z nich nabywają odbiorcy indywidualni – dodaje Dariusz Hartmann.

Podsumowując, wybór pomiędzy drukarką atramentową i laserową uzależniony jest przede wszystkim od planowanego zastosowania. Jeżeli potrzebujemy drukarki do wydruków w kolorze i nie przeszkadza nam, że jest przy drukowaniu monochromatycznym droższa w eksploatacji wybieramy atramentówkę. Z kolei idealną dla osób drukujących jedynie na czarno jest szybsza i bardziej ekonomiczna laserówka.

Źródło: http://druk.info.pl/site.php?id=6508

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26