71% aut ma zły poziom ciśnienia w oponach
<b>Ogłoszono wyniki V edycji ogólnopolskiej akcji "Ciśnienie pod kontrolą" przeprowadzonej wspólnie przez Michelin i Statoil w dniach 12-16 października 2009 r. Podczas "Tygodnia Dobrego Ciśnienia" na 30 stacjach Statoil w całej Polsce przebadano w sumie ok. 14 tys. samochodów, z których 71 proc. miało niewłaściwy poziom ciśnienia w oponach. Partnerem akcji był Polski Czerwony Krzyż oraz Policja.</b>
Z badania wynika, że w tym roku województwa o najgorszym stanie ciśnienia w oponach to opolskie i świętokrzyskie, gdzie na nieprawidłowym ciśnieniu poruszało się odpowiednio 84 i 79 proc. przebadanych pojazdów.
Zdecydowanie bardziej świadomi znaczenia dobrego poziomu ciśnienia w kołach okazali się kierowcy z województwa pomorskiego – tam aż 43 proc. samochodów jeździ na prawidłowym ciśnieniu. Prawie 8 proc. ze wszystkich sprawdzonych aut miało w oponach poziom ciśnienia za niski o wartość ponad 1 bara, co stanowi ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa nie tylko dla kierowców, ale również innych użytkowników dróg.
Samochody o prawidłowym poziomie ciśnienia powietrza w oponach w 2009 r.
"Tegoroczna edycja akcji pokazała wyraźnie, że Polacy nadal nie kontrolują ciśnienia w oponach regularnie. Wynik niepokoi tym bardziej, że udało się nam przebadać o 35 proc. więcej samochodów niż w zeszłym roku, co wskazuje na skalę problemu. W tym roku pomiary realizowane był w połowie października, kiedy wielu kierowców jeszcze ani razu nie sprawdziło ciśnienia od czasu wiosennej wymiany opon, więc mieliśmy sporo pracy przy uzupełnianiu poziomu powietrza w ich kołach" – powiedziała Iwona Jabłonowska, organizatorka akcji z Michelin Polska.
Michelin i Statoil podają, że nieprawidłowy poziom ciśnienia w oponach może prowadzić do poważnych zagrożeń na drodze. Przede wszystkim powoduje zmniejszenie przyczepności, wydłużenie drogi hamowania i niesie ryzyko eksplozji opony. Problem wynika z nieprawidłowego rozłożenia nacisku osi pojazdu na podłoże oraz zmiany powierzchni styku opony z nawierzchnią.
Warto też wiedzieć, że opona niedopompowana w 20% powoduje zmniejszenie o 20% ilości kilometrów przejechanych przy wykorzystaniu tej samej ilości paliwa. Dlatego eksperci radzą, aby ciśnienie w oponach sprawdzać regularnie – co najmniej raz w miesiącu, a koniecznie przed każdą długą trasą. Spadek ciśnienia w oponie następuje w sposób naturalny w wyniku eksploatacji samochodu, może także nastąpić na skutek obniżenia temperatury otoczenia oraz niewielkich przebić bieżnika. Kontrola powinna odbywać się "na zimno" – najwcześniej po godzinie od momentu zatrzymania samochodu lub po przejechaniu do 3 kilometrów przy niewielkiej szybkości. Ciśnienie w oponach powinno być zgodne z zaleceniami producenta opony i przystosowane do aktualnego obciążenia pojazdu.
Korzystając z faktu, iż akcja odbywała się w październiku, organizatorzy postanowili również przypomnieć polskim kierowcom o nadchodzącej zimie i związanej z tym konieczności wymiany opon na zimowe.
Więcej na...
Źródło: http://www.moto.egospodarka.pl/46212,71-aut-ma-zly-poziom-cisnienia-w-oponach,1,86,1.html
Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć
Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni
Data: 2021-04-02
Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?
Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich
Data: 2021-03-30
W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p
Data: 2021-03-26