Sięganie po nowe pokłady ropy

Sięganie po nowe pokłady ropy
Sięganie po nowe pokłady ropy

O potencjalnej możliwości współpracy polskich spółek w dziedzinie poszukiwania i wydobycia ropy mówi się od lat, ale w tym roku po raz pierwszy zaczyna ona nabierać realnych kształtów.

Dopóki na rynku wydobywczym trwa kryzys, jest on podatny na zmiany i przetasowania. Niewiele wskazuje jednak na to, że mogłyby na tym skorzystać polskie firmy, które w segmencie upstream stawiają dopiero pierwsze kroki. Chyba że zaczną ze sobą współpracować.

- Jeżeli recesja na światowym rynku potrwa jeszcze kilka lat, może to doprowadzić do znaczących przetasowań na rynku wydobycia ropy naftowej - uważa Igor Chalupec, prezes spółki Icentis Corporate Solutions (były szef PKN Orlen).

Według jego oceny, na świecie istnieją trzy główne przeszkody rozwoju segmentu upstream: ceny surowca i w konsekwencji złóż, dostępność i koszt usług firm serwisujących ten biznes oraz protekcjonizm krajów kontrolujących pokłady ropy.

- Ceny są już dzisiaj bardziej racjonalne niż rok temu, kiedy notowania ropy biły historyczne rekordy, natomiast dostęp do usług specjalistycznych firm w ostatniej dekadzie jest coraz bardziej ograniczony i kosztowny - mówi Chalupec.

W jego opinii, w wyniku kryzysu sytuacja pod tym względem odrobinę się poprawiła, ale wbrew pozorom w tym segmencie trudno jeszcze mówić o równowadze podaży i popytu, a firmy serwisowe wciąż mogą dyktować własne warunki.

- Wreszcie, wbrew oczekiwaniom, jakie można by mieć w związku z kryzysem, na razie nie widać żadnej liberalizacji dostępu do złóż strzeżonych zazdrośnie przez poszczególne kraje i koncerny narodowe - dodaje były prezes Orlenu.

Jego zdaniem, jeżeli światowa gospodarka wkrótce wyjdzie z zakrętu, sytuacja na rynku upstream szybko wróci do normy sprzed roku i okaże się, że "okno możliwości" było otwarte bardzo krótko, nie na tyle, aby zdążyły z tego skorzystać polskie firmy.

- Jeśli natomiast czeka nas jeszcze kilka lat recesji, kraje posiadające kontrolę nad pokładami ropy mogą zostać w końcu zmuszone do liberalizacji swoich rynków, a to może diametralnie przetasować układ sił w biznesie wydobywczym - przekonuje Igor Chalupec.

W jedności siła?

Czy to może mieć znaczenie dla polskich podmiotów próbujących zaistnieć w branży wydobywczej? Eksperci obawiają się, że niewielkie. A już na pewno, jeżeli tak jak dotychczas polskie spółki będą prowadziły działalność w sektorze upstream jedynie

o własnych siłach. Wprawdzie o potencjalnej możliwości współpracy polskich spółek w dziedzinie poszukiwania i wydobycia ropy mówi się od lat, ale w tym roku po raz pierwszy zaczyna ona nabierać realnych kształtów.

Więcej na stronie....

Źródło: http://www.wnp.pl/artykuly/sieganie-po-nowe-poklady-ropy,5786.html

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26